Sorbitol – czy ten słodzik jest rzeczywiście zdrowy?

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Sorbitol, znany jako E420, to rodzaj węglowodanu. Należy do kategorii alkoholi cukrowych zwanych poliolami. Ten rozpuszczalny w wodzie związek występuje naturalnie w niektórych owocach, w tym w jabłkach, morelach, daktylach, jagodach, brzoskwiniach, śliwkach i figach.

Jest również produkowany komercyjnie z syropu kukurydzianego i stosowany w pakowanej żywności, napojach i lekach. W handlu jest stosowany w celu zachowania wilgoci, nadania słodyczy i tekstury produktom. Dodatkowo działa prozdrowotnie na układ pokarmowy i jamę ustną.

Korzyści i zastosowania sorbitolu

Sorbitol jest szeroko stosowanym alkoholem cukrowym z kilku powodów.

Po pierwsze, alkohole cukrowe są często stosowane w żywności i napojach zamiast tradycyjnego cukru, aby zmniejszyć ich kaloryczność. Zawiera on około 2/3 kalorii cukru stołowego i zapewnia około 60% jego słodyczy.

Nie jest również w pełni trawiony w jelicie cienkim. To, co pozostaje z niego, przenosi się do jelita grubego, gdzie jest fermentowane lub rozkładane przez bakterie, przez co wchłaniana jest mniejsza ilość kalorii.

Po drugie, jest często dodawany do żywności dla osób z cukrzycą. Ponieważ po spożyciu ma bardzo niewielki wpływ na poziom cukru we krwi w porównaniu z żywnością przygotowaną z cukru białego.

Po trzecie, w przeciwieństwie do cukru stołowego, alkohole cukrowe, takie jak sorbitol, nie przyczyniają się do powstawania ubytków w zębach. Jest to jeden z powodów, dla których są one często używane do słodzenia bezcukrowej gumy do żucia i płynnych leków.

Alkohole cukrowe, takie jak sorbitol, mogą korzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Opiera się to na badaniu, które wykazało, że może on zmniejszać ryzyko próchnicy w porównaniu z cukrem, chociaż nie w takim samym stopniu jak inne alkohole cukrowe.

Wreszcie, jest stosowany jako środek przeczyszczający do zwalczania zaparć. Jest hiperosmotyczny, co oznacza, że ​​wciąga wodę do okrężnicy z otaczających tkanek, aby promować ruchy jelit. Można go w tym celu kupić w większości sklepów spożywczych i drogeryjnych bez recepty.

Skutki uboczne sorbitolu

Spożywanie sorbitolu w dużych ilościach może powodować wzdęcia i biegunkę, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jego regularnego spożywania. Dla niektórych może być to efekt niepożądany.

Na szczęście inne jego skutki uboczne wydają się rzadkie. Najczęściej zgłaszaną dolegliwością jest biegunka, chociaż mogą jej towarzyszyć skurcze brzucha lub nudności.

Mimo to, chociaż niektóre środki przeczyszczające mogą powodować uzależnienie i nie należy ich stosować przez dłuższy czas, sorbitol jest uważany za mniej ryzykowny, niestymulujący środek przeczyszczający.

Pomimo potencjalnych skutków ubocznych, został on sprawdzony i uznany za bezpieczny do spożycia przez wiele światowych organów ds. Zdrowia, w tym FDA, Wspólny Komitet Ekspertów FAO / WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA) i Unię Europejską.

Interakcje sorbitolu z lekami

Nie powinieneś go przyjmować z polistyrenosulfonianem wapnia lub sodu, które są stosowane w leczeniu wysokiego stężenia potasu we krwi. Może to spowodować interakcję, która prowadzi do śmierci tkanki jelitowej.

Jeśli go bierzesz w celu złagodzenia zaparć, unikaj jednoczesnego stosowania innych środków przeczyszczających, chyba że Twój lekarz wyraźnie to zaleci.

W ciąży i podczas karmienia piersią

Chociaż badania kliniczne dotyczące skutków przyjmowania sorbitolu podczas ciąży lub karmienia piersią są ograniczone, alkohole cukrowe i poliole są uważane za bezpieczne do stosowania z umiarem.

Jednak, podobnie jak w przypadku innych leków i suplementów, zawsze dobrze jest porozmawiać z lekarzem przed jego użyciem.

Kto powinien unikać sorbitolu?

Sorbitol jest uważany za środek przeczyszczający niskiego ryzyka, jeśli jest stosowany prawidłowo, chociaż niektóre grupy ludzi powinny go unikać.

Zaleca się ostrożność podczas jego stosowania u dzieci. Najlepiej porozmawiać z lekarzem w sprawie konkretnego dawkowania dla dzieci.

Osoby z istniejącymi wcześniej chorobami układu pokarmowego lub nadwrażliwością powinny również unikać tego związku.

Obejmuje to osoby stosujące dietę o niskiej zawartości FODMAP, która wyklucza niektóre rodzaje węglowodanów. FODMAP to akronim oznaczający „fermentowalne oligo-, di-, monosacharydy i poliole”, a sorbitol to poliol.

Osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS) powszechnie stosują dietę niskiej zawartości FODMAP. W związku z tym te powinny unikać stosowania sorbitolu.

Podobnie jak w przypadku innych leków, najlepiej porozmawiać z lekarzem o odpowiednim jego stosowaniu i dawkowaniu, zwłaszcza jeśli masz przewlekłe choroby.

Udostępnij: