Czy można mrozić cukinię? Oczywiście, sprawdź jak

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Mrożenie cukinii, jest kluczem do zachowania smaku letniego ogrodu w chłodniejszych miesiącach. Przetestowaliśmy kilka najpopularniejszych sposobów mrożenia cukinii. A teraz dzielimy się naszymi doświadczeniami i odpowiadamy na pytanie: „Czy można mrozić cukinię?”.

Dodatkowo odpowiemy, jak mrozić cukinię pokrojoną w różne formy i jak zapobiec poparzeniom podczas mrożenie. Postępujcie zgodnie z naszymi instrukcjami, a już za kilka miesięcy będziecie mogli sobie z góry podziękować.

Jak mrozić cukinię?

Bez względu na preferowany sposób krojenia cukinii do zamrożenia, wykonaj te same cztery kroki.

Krok 1: Pokrój cukinię

Za pomocą ostrego noża ostrożnie pokrój cukinię w dowolny kształt. W zależności od tego, jak planujesz później wykorzystać warzywo, zalecamy wybranie jednej z trzech form:

  • Kawałki lub plasterki
  • Rozdrobnione na tarce
  • Makaron z cukinii pokrojony obieraczką

Czasami pytacie: „Czy można zamrozić cukinię w całości?” Z pewnością możecie, ale rozmrożenie i późniejsze wykorzystanie będzie znacznie trudniejsze. Wyobraź sobie, że próbujesz poszatkować rozmoczoną, gąbczastą strukturę. Dlatego  zalecamy wcześniejsze pokrojenie, aby móc szybko wykorzystać zamrożoną cukinię.

W przypadku chleba czy ciast z cukinii najlepszym rozwiązaniem będzie zamrożenie posiekanej. Do zup, gulaszów i sosów spróbuj pokroić lub posiekać. A jeśli masz ochotę na zupę z makaronem z cukinii, spróbuj pokroić obieraczką..

Krok 2: Zblanszuj cukinię

Cukinię blanszować we wrzącej wodzie przez 30 do 60 sekund, w zależności od wielkości kawałków. Do gotowania cukinii zalecamy użycie garnka z wkładką na makaron, co ułatwia wyciągnięcie cukinii z wrzącej wody za jednym razem. Natychmiast przeżuć cukinię do miski z lodowatą wodą.

Czy można zamrozić cukinię bez blanszowania? Z pewnością możesz, ale szybka kąpiel w gorącej wodzie i namoczenie w lodowatej wodzie dezaktywuje enzymy, które zwiększają prawdopodobieństwo, że po zamrożeniu i rozmrożeniu otrzymasz papkowatą, przebarwioną cukinię. Mówiąc najprościej, blanszowanie sprawia, że zamrożona cukinia pozostaje jędrniejsza (i ładniejsza).

Krok 3: Suszenie cukinii

Odcedzić i dokładnie osuszyć cukinię za pomocą ręczników papierowych. Możesz także użyć wirówki do sałaty, aby wysuszyć cukinię lub usunąć nadmiar wody po wysuszeniu ręcznikami papierowymi. Usunięcie nadmiaru wilgoci pomaga zapobiec oparzelinie.

Krok 4: Zamroź cukinię

Ostatnim krokiem jest umieszczenie blanszowanej, suszonej cukinii w jednej warstwie na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem i mrożenie przez noc. Po zamrożeniu przeżuć cukinię do torebek foliowych lub hermetycznych pojemników. Zamknij, opisz datą, a następnie przechowuj w zamrażarce do 3 miesięcy.

Jak wykorzystać mrożoną cukinię?Czy można jeść surową cukinię?

Choć mrożona cukinia nie sprawdzi się dobrze jako zamiennik świeżej w surowych przetworach lub nadziewanych łódkach z cukinii, w większości gotowanych lub pieczonych potraw można używać mrożonej cukinii tak samo, jak świeżej.

    • Jeśli rozdrobniłaś cukinię przed zamrożeniem, spróbuj użyć jej do upieczenia chleba z cukinii.
    • Jeśli chodzi o makaron z cukinią, spróbuj zrobić lasagne i podawaj ją z ulubionym sosem do makaronu lub dodaj garść do innych dań ze spaghetti.
    • Jeśli zamroziłaś plasterki cukinii, spróbuj je grillować, usmażyć lub podsmażać, aby uzyskać zdrowy, pyszny dodatek.
      Bez względu na to, jak ją podasz, będziesz wdzięczna, że zostawiłaś trochę cukinii na później.
Udostępnij: