Oparzelina mrozowa: dlaczego powstaje oraz jak jej zapobiegać

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Jeśli żywność wyjęta z zamrażarki stała się twarda, pomarszczona, przebarwiona lub pokryta kryształkami lodu, prawdopodobnie dotknęła je oparzelina mrozowa.

Oto, co powinieneś wiedzieć o oparzelinie, oraz czy żywność dotknięta tym zjawiskiem jest bezpieczna i jak chronić ją przed tymi zmianami.

Co powoduje oparzelinę mrozową?

Oparzelina jest wynikiem utraty wilgoci. Może się zdarzyć w przypadku dłuższego mrożenia produktów spożywczych.

Wszystkie potrawy zawierają wodę, która po zamrożeniu tworzy tysiące kryształków lodu. Kryształy te migrują na powierzchnię produktu i ostatecznie do najzimniejszej części mrożonki w procesie zwanym sublimacją.

Sublimacja jest podobna do parowania, ale nie wymaga cieczy. Substancja zmienia się bezpośrednio z ciała stałego w gaz. To dlatego kostki lodu stają się mniejsze, jeśli zbyt długo zalegają w zamrażarce.

Ta utrata cząsteczek wody powoduje odwodnienie, przez co zamrożone jedzenie jest pomarszczone, suche i twarde.

Ponadto utrata wody powoduje zmiany smaku i koloru, zwłaszcza w mięsie, drobiu i rybach, które nie zostały dobrze zapakowane.

Im dłużej jedzenie jest przechowywane w zamrażarce, tym większa szansa, że rozwiną się poparzenia i pogorszą one jego jakość.

Oparzelina wpływa na jakość, ale nie na bezpieczeństwo

Poparzone w zamrażarce produkty mogą wyglądać nieapetycznie i mieć nieprzyjemną konsystencję i smak, ale nadal można je bezpiecznie zjeść.

Jeśli zamrażarka jest ustawiona na -18 ° C, bakterie i inne szkodliwe patogeny mogą nie wzrastać, a żywność będzie bezpieczna do spożycia. Pod warunkiem, że była świeża przed włożeniem do zamrażarki a sam proces rozmrożenia jest poprawny.

Mimo to, podobnie jak inne metody konserwowania żywności, w tym marynowanie, konserwowanie i suszenie, zamrażanie żywności również wpływa na jej jakość.

Jeśli chcesz zjeść żywność, która uległa poparzeniu w zamrażarce, możesz odciąć uszkodzony obszar i wykorzystać resztę. Niemniej jednak jakość nie będzie równa jej niepoparzonemu lub świeżemu odpowiednikowi.

Testy na mrożonych filetach z piersi kurczaka wykazały, że utrata wilgoci była najbardziej znacząca między 2 a 6 miesiącem mrożenia, a po 8 miesiącach mięso było o 31% twardsze niż w stanie świeżym. Kolor również się zmienił – piersi stały się ciemniejsze i bardziej czerwone, im dłużej były zamrożone.

Jak ocenić czy produkt uległ oparzeniu w zamrażarce?

Żywność przechowywana w zamrażarce może ulec poparzeniu.

Ponieważ jednak jest to spowodowane odwodnieniem, pokarmy o wyższej zawartości wody, takie jak, mięso, drób, ryby lub lody, są bardziej narażone na te skutki niż produkty o niskiej zawartości wody, takie jak orzechy, nasiona lub mąka.

Na mięsie, drobiu i rybach mogą tworzyć się ciemnobrązowe lub szarawo-białe obszary, a po ugotowaniu tekstura może być sucha i twarda.

Możesz łatwo rozpoznać oparzelinę mrozową na owocach i warzywach, gdyż stają się one suche i pomarszczone. Mogą być również pokryte kryształkami lodu ze względu na wysoką zawartość wody, a jeśli je ugotujesz, prawdopodobnie będą miały gąbczastą teksturę.

Produkty bogate w skrobię, takie jak gotowany ryż lub makaron, a także wypieki, jak chleb lub ciasto, będą miały bardziej chropowatą teksturę. Tymczasem ziarna mogą być pokryte kryształkami lodu, a wypieki będą suche i ze zmniejszoną objętością.

Kiedy lody ulegną poparzeniu w zamrażarce, tracą kremowość i powstają w nich twarde kryształy lodu.

Jak zapobiec oparzelinie mrozowej?

Możesz zminimalizować oparzelinę, utrzymując zamrażarkę w temperaturze -18 ° C lub niższej.

Jedzenie w tej temperaturze zamarza szybciej, umożliwiając tworzenie się mniejszych kryształków lodu.

Ważne jest również odpowiednie pakowanie żywności, aby zminimalizować narażenie na tlen.

Na przykład należy owinąć mięso, drób lub owoce morza papierem lub folią, a następnie umieścić w torbie do mrożenia.

Usuń jak najwięcej powietrza z opakowania przed zamrożeniem owoców i warzyw i używaj jak najmniejszych pojemników, aby zminimalizować puste przestrzenie.

Możesz także przykryć powierzchnię lodów papierem lub folią przed założeniem pokrywki.

Otwarcie zamrażarki często powoduje wahania temperatury, a więcej powstawanie kryształów lodu, gdyż żywność zaczyna się rozmrażać. Dlatego otwieraj zamrażarkę tylko w razie potrzeby.

Wreszcie, najlepszym sposobem na uniknięcie poparzenia jest szybsze wykorzystanie mrożonek.

Kupuj tylko to, co zużyjesz w ciągu najbliższych 2–4 miesięcy, a kiedy pakujesz żywność do zamrażarki, oznacz ją datą, abyś mógł najpierw wykorzystać najstarsze produkty.

Podsumowanie

Oparzelina mrozowa jest wynikiem utraty wilgoci podczas przechowywania w zamrażarce.

Prowadzi to do zmian w jakości żywności i może powodować powstawanie kryształków lodu, pomarszczenie produktów oraz tworzenie twardych warstw oraz przebarwień mięsa.

Pomimo zmian wyglądu, takie jedzenie jest nadal bezpieczne do spożycia.

Aby zapobiec oparzelinie, należy odpowiednio zabezpieczyć żywność, zanim trafi do mrożenia i pamiętaj, aby sprawdzić, co ukrywa się na dole zamrażarki, aby nic nie było przechowywane zbyt długo.

 

Warto przeczytać:

Mrożone owoce i warzywa czy są zdrowsze od świeżych?