Kiedy awokado jest zepsute? 5 sposobów aby to sprawdzić

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Awokado nie zaczyna dojrzewać, dopóki nie zostanie zerwane z drzewa, ale proces ten następuje dość szybko.

Po tym jak dojrzeje masz mało czasu – zwykle kilka dni – zanim owoce zaczną się psuć.

Oto 5 oznak, że się zepsuło.

1. Zbyt miękkie z wgniecioną skórką

Sprawdzając dojrzałość, delikatnie ściśnij awokado dłonią. Nie wpychaj całych palców, ponieważ możesz uszkodzić miąższ.

Jeśli awokado jest bardzo jędrne i nie poddaje się naciskowi, oznacza, że jest niedojrzałe. Natomiast jeżeli tylko trochę się ugina, jest dojrzałe i gotowe do spożycia.

Gdy po naciśnięciu pozostaje niewielkie wgłębienie, może być już zbyt dojrzałe do krojenia i lepiej wykorzystać je jako puree.

Owoce są przejrzałe i pewnie też zepsute, jeśli naciśnięcie pozostawia duże wgniecenie, a owoc jest papkowaty. Ponadto, jeśli już ma wklęśnięte obszary, zanim je ściśniesz, to już jest przejrzałe.

2. Sczerniała skóra

Niektóre rodzaje awokado ulegają wyraźnym zmianom koloru skórki w miarę dojrzewania – szczególnie odmiana Hass, która stanowi około 80% spożywanych na całym świecie owoców.

Hass, gdy nie jest w pełni dojrzałe, ma chropowatą, jasnozieloną skórkę. Wraz z dojrzewaniem kolor przechodzi w ciemnozielony lub brązowy.

Jeśli skórka wygląda na prawie czarną, a owoc wydaje się papkowaty w dotyku, jest przejrzały i zepsuty.

Inne odmiany, w tym zutano i fuerte, zachowują zielony kolor skórki niezależnie od tego, jak bardzo są dojrzałe. W ich przypadku musisz użyć innych sposobów- takich jak test twardości – aby określić, czy są przejrzałe.

3. Ciemny, żylasty miąższ awokado

Po pokrojeniu łatwiej jest stwierdzić, czy awokado się zepsuło. Oczywiście jest to możliwe dopiero po zakupie.

Gotowe do spożycia ma jasnozielony miąższ, a zepsute brązowe lub czarne plamy.

Jednak pojedyncza brązowa plama może być spowodowana obiciem, a nie zepsuciem i można ją odciąć.

Innym możliwym objawem gnicia są ciemne smugi na miąższu. Zepsute awokado może mieć również włóknistą strukturę. Jeśli jednak nie ma innych oznak zgnilizny, niekoniecznie jest to złe. Włóknista struktura może być spowodowana warunkami uprawy.

4. Brak smaku lub zapachu

Dojrzałe awokado ma przyjemny, lekko słodki aromat i lekko orzechowy posmak. Zepsuty owoc, może nabierać nienormalny smak i zapach.

Kwaśny smak lub zapach, spowodowany jest działaniem bakterii i wtedy należy wyrzucić owoc.

Chemiczny aromat może oznaczać, że owoc jest zjełczały. Dzieje się tak, gdy tlen lub drobnoustroje uszkadzają lub rozkładają nienasycone tłuszcze owocu. Jełczenie może powodować tworzenie się toksycznych związków. W takiej sytuacji go nie jedz.

Za pomocą zapachu, smaku, dotyku i wyglądu można określić, czy już się zepsuło.

5. Pleśń

Pleśń na awokado jest zazwyczaj biała lub szara i wygląda na rozmytą. Nie wąchaj go wtedy, ponieważ możesz wdychać zarodniki pleśni, powodujące problemy z oddychaniem, u osób uczulonych.

Jeśli rozetniesz owoc i zobaczysz pleśń, wyrzuć całość. Chociaż pleśń może się znajdować tylko w jednym miejscu, może łatwo rozprzestrzenić się po całym miąższu. Nie próbuj go wtedy ratować.

Czy przejrzałe awokado jest bezpieczne?

To, czy można bezpiecznie zjeść przejrzałe awokado, zależy od rodzaju zmian i stopnia ich zaawansowania.

Ponieważ dojrzewanie owocu zaczyna się od końca i postępuje w dół, możesz użyć części przejrzałego awokado, jeśli miąższ zaczął brązowieć.

Nie jedz jednak odbarwionych obszarów, ponieważ nie będą one dobrze smakować. Ponadto nie próbuj ratować żadnej części zjełczałego, kwaśnego lub spleśniałego awokado, ponieważ może ono wywołać chorobę.

Po pokrojeniu, miąższ zacznie brązowieć pod wpływem tlenu. Jest to naturalny proces, podobny do tego, jak brązowieje jabłko podczas krojenia. Jeśli uznasz to za nieapetyczne, odetnij odbarwioną warstwę i zjedz resztę.

Aby zminimalizować brązowienie pokrojonych obszarów, pokrop miąższ sokiem z cytryny i przechowuj w lodówce w szczelnym pojemniku.

Możesz wydłużyć trwałość owocu, przechowując je w lodówce, aby spowolnić proces dojrzewania.

Udostępnij: