SPIS TREŚCI
Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński, to drzewo pochodzące z Chin, które było uprawiane od tysięcy lat. Jego liście i nasiona są używane w tradycyjnej medycynie chińskiej, współczesne badania skupiają się przede wszystkim na ekstrakcie z liści miłorzębu.
Suplementy Ginkgo wiążą się z korzystnymi zastosowaniami zdrowotnymi, jak funkcjonowanie mózgu i układu krążeniu.
Ginkgo biloba zawiera silne przeciwutleniacze
Ginkgo biloba zawiera wysoki poziom flawonoidów i terpenoidów, które są związkami o silnym działaniu przeciwutleniającym.
Przeciwutleniacze zwalczają lub neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą uszkadzać zdrowe tkanki, przyczyniając się do przyspieszonego starzenia i rozwoju chorób.
Badania nad działaniem przeciwutleniającym miłorzębu są obiecujące. Jednak dalej nie jest wiadome, jak dokładnie działa i czy może być skuteczny w leczeniu różnych chorób.
Pomaga w stanach zapalnych
Stan zapalny jest naturalną reakcją organizmu na uraz lub obce substancje.
Niektóre choroby przewlekłe wywołują reakcję zapalną. Z biegiem czasu może to spowodować trwałe uszkodzenie tkanek i DNA organizmu.
Ekstrakt z miłorzębu może zmniejszać markery stanu zapalnego zarówno w komórkach ludzkich, jak i zwierzęcych w różnych stanach chorobowych, jak:
- Artretyzm
- Choroba jelita drażliwego
- Nowotwory
- Choroba serca
- Udar mózgu
Chociaż jest to obiecujące, przed wyciągnięciem konkretnych wniosków potrzebne są dokładniejsze badania na ludziach.
Poprawia krążenie i zdrowie serca
W tradycyjnej medycynie chińskiej nasiona miłorzębu były używane do otwierania „kanałów” energii do różnych narządów, w tym nerek, wątroby, mózgu i płuc.
Pozorna zdolność miłorzębu do zwiększania przepływu krwi do różnych części ciała może być źródłem wielu jego rzekomych korzyści.
Jedno badanie z udziałem osób z chorobami serca, które przyjmowały suplementy Ginkgo biloba, pokazało natychmiastowy wzrost przepływu krwi do wielu części ciała. Podobnie, inne badanie wykazało ten sam efekt u osób starszych, które były leczone ekstraktem z miłorzębu.
Dodatkowe badania wskazują również na ochronny wpływ miłorzębu na zdrowie serca, zdrowie mózgu i zapobieganie udarom.
Zmniejsza objawy chorób psychicznych i demencji
Miłorząb był wielokrotnie oceniany pod kątem zdolności do zmniejszania lęku, stresu i innych objawów związanych z chorobą Alzheimera i spadkiem funkcji poznawczych związanych ze starzeniem się.
Wyniki badań w tym obszarze są niespójne. Niektóre wykazują znaczne zmniejszenie tempa pogorszenia funkcji poznawczych u osób z demencją stosujących miłorząb, ale inne nie są w stanie powtórzyć tego wyniku.
Przegląd 21 badań wykazał, że w połączeniu z medycyną konwencjonalną ekstrakt z miłorzębu może zwiększać możliwości funkcjonalne u osób z łagodną chorobą Alzheimera.
W innym przeglądzie oceniono 4 badania i stwierdzono znaczne zmniejszenie spektrum objawów związanych z demencją, gdy Ginkgo biloba był używany przez 22-24 tygodnie.
Jednak jest zbyt wcześnie, aby definitywnie stwierdzić lub obalić rolę miłorzębu w leczeniu demencji, ale ostatnie badania zaczynają to wyjaśniać.
Może zmniejszyć niepokój
Niektóre badania wskazują, że suplementacja miłorzębem może zmniejszyć objawy lęku.
W kilku badaniach na zwierzętach zaobserwowano zmniejszenie objawów lęku, które można przypisać zawartości przeciwutleniaczy w miłorzębie.
W jednym badaniu 170 osób z uogólnionym lękiem leczono 240 mg lub 480 mg miłorzębu lub placebo. Grupa leczona najwyższą dawką miłorzębu odnotowała o 45% większe zmniejszenie objawów lęku w porównaniu z grupą placebo.
Może leczyć depresję
Przegląd badań na zwierzętach sugeruje, że suplementacja miłorzębem może pomóc w leczeniu objawów depresji. Myszy, które otrzymały Ginkgo przed nieuniknioną stresującą sytuacją, były mniej dotknięte stresem niż grupa, która nie otrzymała suplementu.
Badanie wykazało, że efekt ten był związany z właściwościami przeciwzapalnymi miłorzębu, które poprawiają zdolność organizmu do radzenia sobie, gdy poziom hormonów stresu jest wysoki.
Niemniej jednak depresja jest złożonym stanem, który może mieć różne przyczyny źródłowe.
Może leczyć bóle głowy i migreny
W tradycyjnej medycynie chińskiej miłorząb jest bardzo popularnym lekiem na bóle głowy i migreny.
Niewiele jest dostępnych badań na temat zdolności miłorzębu do leczenia bólów głowy. Jednak w zależności od przyczyny bólu głowy może on pomóc.
Na przykład wiadomo, że miłorząb ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jeśli ból głowy lub migrena są spowodowane nadmiernym stresem, może być przydatny.
Dodatkowo, jeśli ból głowy jest związany ze zmniejszonym przepływem krwi lub zwężonymi naczyniami krwionośnymi, zdolność miłorzębu do rozszerzania naczyń krwionośnych może złagodzić objawy.
W przeciwnej sytuacji, niektóre migreny są spowodowane nadmiernym rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W tej sytuacji miłorząb może mieć niewielki lub żaden efekt.
Jeśli chcesz stosować Ginkgo biloba na migreny, jest mało prawdopodobne, że wyrządzi wiele szkód. Po prostu miej świadomość, że niekoniecznie pomoże.
Leczy dysfunkcje seksualne
Niektóre źródła wskazują, że miłorząb może leczyć zaburzenia seksualne, takie jak zaburzenia erekcji lub niskie libido.
Ginkgo ma zdolność poprawiania poziomu tlenku azotu we krwi, co poprawia krążenie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.
W rezultacie miłorząb może być również przydatny w leczeniu różnych objawów dysfunkcji seksualnych poprzez poprawę przepływu krwi do tych obszarów ciała.
Niektóre badania dotyczyły używania miłorzębu w leczeniu dysfunkcji seksualnych spowodowanych stosowaniem leków przeciwdepresyjnych. Wyniki wykazały, że miłorząb nie był w tych przypadkach bardziej skuteczny niż placebo.
Jedno z badań oceniało stosowanie miłorzębu w celu zwiększenia pożądania seksualnego i zadowolenia u kobiet, które jednocześnie przechodziły psychoterapię seksualną. Połączenie miłorzębu i terapii było skuteczne przez dłuższy czas w porównaniu z placebo, ale suplementacja samym miłorzębem już nie była.
Uzasadnienie używania miłorzębu w leczeniu dysfunkcji seksualnych ma sens, ale badania nie potwierdzają tego w tej chwili.
Skutki uboczne Ginkgo biloba
Ważne, aby porozmawiać z lekarzem przed włączeniem miłorzębu do swojej diety.
Dla większości dorosłych ryzyko związane z przyjmowaniem miłorzębu jest stosunkowo niskie, ale zdarzają się przypadki, w których może wyrządzić poważne szkody.
Jeśli jesteś uczulony na rośliny zawierające alkilofenole lub przyjmujesz pewne leki, nie powinieneś brać miłorzębu.
Możliwe skutki uboczne to:
- Mdłości
- Biegunka
- Zawroty głowy
- Bóle głowy
- Ból brzucha
- Wysypka/reakcja alergiczna
Ginkgo może wchodzić w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami. Niektóre mogą zwiększać ryzyko krwawienia.
Możliwe niepożądane interakcje leków obejmują:
- Rozrzedzacze krwi (warfaryna, aspiryna)
- SSRI/IMAO/antydepresanty (Prozac, Zoloft)
- NLPZ (ibuprofen, Tylenol)
Dawkowania suplementów Ginkgo biloba
Ginkgo biloba jest dostępny na rynku w następujących postaciach:
- Kapsułki
- Tablety
- Ekstrakty płynne
- Suszone liście/herbata
Większość obecnych badań odzwierciedla wyniki stosowane z oczyszczonym ekstraktem z miłorzębu. Nie jedz surowych nasion miłorzębu, ponieważ są trujące.
Jednym z ograniczeń badań nad miłorzębem jest to, że nie stosowano standardowego dawkowania.
Jednak większość dowodów wydaje się potwierdzać bezpieczeństwo przyjmowania 120-240 mg podzielonych na kilka dawek w ciągu dnia.
Nie ma jasno określonej maksymalnej dawki, ale mądrze jest zacząć od mniejszej i ją zwiększać, aby zapewnić sobie tolerancję.
Większość badań nie oceniała dawek większych niż 600 mg dziennie, więc prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem przekraczanie tej ilości.
Pamiętaj, że może minąć nawet sześć tygodni, zanim zaczniesz zauważać jakiekolwiek efekty.