Dynia i pestki dyni jedzone na surowo, czy jest to bezpieczne?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Większość ludzi woli jeść je gotowane lub pieczone, ale czy wiesz, że dynia i jej pestki może być spożywana na surowo.

Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy surową i gotowaną dynią, szczególnie pod względem smaku, tekstury i wartości odżywczych.

Wartości odżywcze gotowanej dyni

Surowa dynia i jej pestki mogą różnić się nieznacznie pod względem wartości odżywczych w porównaniu z ich gotowanymi odpowiednikami.

Gotowanie obniża zawartość witamin rozpuszczalnych w wodzie, w tym witamin z grupy B, takich jak ryboflawina, tiamina i niacyna, a także witaminy C.

Gotowana dynia może również zawierać nieco niższe ilości witaminy A, miedzi i potasu.

Pestki dyni a wartości odżywcze

Chociaż gotowanie może prowadzić do utraty mikroelementów, prażenie pestek dyni zwiększa zawartość przeciwutleniaczy, fenoli i flawonoidów.

Moczenie i gotowanie nasion może również zmniejszyć ilość substancji antyodżywczych, czyli związków, które upośledzają wchłanianie niektórych minerałów w organizmie.

Niemniej jednak, prażenie może zwiększyć tworzenie się wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są szkodliwymi związkami uważanymi za rakotwórcze.

Smak i konsystencja surowej i gotowanej dyni

Dynia i pestki smakują również nieco inaczej na surowo niż po ugotowaniu.

Surowa dynia ma świeży, nieco gorzkawy smak i włóknistą, żylastą teksturę. Ponieważ może być trudna do zjedzenia sama w sobie, zwykle jest przecierana.

Z drugiej strony, gotowana dynia jest słodsza. Jej smak często porównuje się do słodkich ziemniaków lub kabaczka.

Tymczasem surowe pestki dyni mają bardzo łagodny smak i chrupiącą teksturę. W związku z tym wiele osób woli je uprażyć, co nadaje pestkom pikantny, orzechowy smak i bardziej chrupiącą teksturę.

Czy jedzenie surowej dyni jest bezpieczne?

Jedzenie surowej żywności może zwiększyć ryzyko zatrucia pokarmowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku surowych pestek dyni, które mogą być siedliskiem szkodliwych bakterii, takich jak Salmonella i E. coli.

Po spożyciu, te bakterie mogą wywołać zatrucie, prowadzące do biegunki, wymiotów, gorączki i skurczów żołądka.

Co ciekawe, suszenie nasion nie eliminuje całkowicie tych patogenów.

Jeśli obawiasz się zatrucia pokarmowego, musisz dokładnie ugotować dynię i jej pestki. Ważne jest również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa żywności, przechowywanie pestek dyni w szczelnym pojemniku i spożycie ich w ciągu 2-3 miesięcy.

Dynia i pestki na surowo, jak jeść?dynia czosnek

Istnieje wiele sposobów spożywania dyni i jej pestek, zarówno na surowo, jak i ugotowane.

Surową dynię można przecedzić i wymieszać z twarożkiem lub zetrzeć na tarce i wykorzystać jako dodatek do sałatek lub wypieków.

Natomiast gotowana dynia świetnie sprawdza się w zupach, ciastach, curry i deserach.

Pestki dyni można przyprawiać i spożywać na surowo lub uprażyć na przekąskę. Dodają one również chrupkości do zup, sałatek i kanapek.

Wnioski

Surowa żywność może zawierać szkodliwe bakterie, ale ryzyko chorób przenoszonych drogą pokarmową po spożyciu surowej dyni i jej pestek są rzadkie.

Surowa dynia i jej nasiona mogą zawierać nieco więcej witamin i minerałów, ich smak i konsystencja są często uważane za mniej apetyczne. Mogą one również zawierać więcej składników antyodżywczych i mniej przeciwutleniaczy niż ich ugotowane odpowiedniki.

Niezależnie od tego, czy spożywasz te produkty na surowo czy po ugotowaniu, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa żywności.