SPIS TREŚCI
Większość ludzi woli jeść je gotowane lub pieczone, ale czy wiesz, że dynia i jej pestki może być spożywana na surowo.
Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy surową i gotowaną dynią, szczególnie pod względem smaku, tekstury i wartości odżywczych.
Wartości odżywcze gotowanej dyni
Surowa dynia i jej pestki mogą różnić się nieznacznie pod względem wartości odżywczych w porównaniu z ich gotowanymi odpowiednikami.
Gotowanie obniża zawartość witamin rozpuszczalnych w wodzie, w tym witamin z grupy B, takich jak ryboflawina, tiamina i niacyna, a także witaminy C.
Gotowana dynia może również zawierać nieco niższe ilości witaminy A, miedzi i potasu.
Pestki dyni a wartości odżywcze
Chociaż gotowanie może prowadzić do utraty mikroelementów, prażenie pestek dyni zwiększa zawartość przeciwutleniaczy, fenoli i flawonoidów.
Moczenie i gotowanie nasion może również zmniejszyć ilość substancji antyodżywczych, czyli związków, które upośledzają wchłanianie niektórych minerałów w organizmie.
Niemniej jednak, prażenie może zwiększyć tworzenie się wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są szkodliwymi związkami uważanymi za rakotwórcze.
Smak i konsystencja surowej i gotowanej dyni
Dynia i pestki smakują również nieco inaczej na surowo niż po ugotowaniu.
Surowa dynia ma świeży, nieco gorzkawy smak i włóknistą, żylastą teksturę. Ponieważ może być trudna do zjedzenia sama w sobie, zwykle jest przecierana.
Z drugiej strony, gotowana dynia jest słodsza. Jej smak często porównuje się do słodkich ziemniaków lub kabaczka.
Tymczasem surowe pestki dyni mają bardzo łagodny smak i chrupiącą teksturę. W związku z tym wiele osób woli je uprażyć, co nadaje pestkom pikantny, orzechowy smak i bardziej chrupiącą teksturę.
Czy jedzenie surowej dyni jest bezpieczne?
Jedzenie surowej żywności może zwiększyć ryzyko zatrucia pokarmowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku surowych pestek dyni, które mogą być siedliskiem szkodliwych bakterii, takich jak Salmonella i E. coli.
Po spożyciu, te bakterie mogą wywołać zatrucie, prowadzące do biegunki, wymiotów, gorączki i skurczów żołądka.
Co ciekawe, suszenie nasion nie eliminuje całkowicie tych patogenów.
Jeśli obawiasz się zatrucia pokarmowego, musisz dokładnie ugotować dynię i jej pestki. Ważne jest również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa żywności, przechowywanie pestek dyni w szczelnym pojemniku i spożycie ich w ciągu 2-3 miesięcy.
Dynia i pestki na surowo, jak jeść?
Istnieje wiele sposobów spożywania dyni i jej pestek, zarówno na surowo, jak i ugotowane.
Surową dynię można przecedzić i wymieszać z twarożkiem lub zetrzeć na tarce i wykorzystać jako dodatek do sałatek lub wypieków.
Natomiast gotowana dynia świetnie sprawdza się w zupach, ciastach, curry i deserach.
Pestki dyni można przyprawiać i spożywać na surowo lub uprażyć na przekąskę. Dodają one również chrupkości do zup, sałatek i kanapek.
Wnioski
Surowa żywność może zawierać szkodliwe bakterie, ale ryzyko chorób przenoszonych drogą pokarmową po spożyciu surowej dyni i jej pestek są rzadkie.
Surowa dynia i jej nasiona mogą zawierać nieco więcej witamin i minerałów, ich smak i konsystencja są często uważane za mniej apetyczne. Mogą one również zawierać więcej składników antyodżywczych i mniej przeciwutleniaczy niż ich ugotowane odpowiedniki.
Niezależnie od tego, czy spożywasz te produkty na surowo czy po ugotowaniu, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa żywności.