Woda gazowana: szkodzi czy pomaga naszemu organizmowi?

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Woda gazowana to orzeźwiający napój i dobra alternatywa dla słodkich napojów bezalkoholowych.
Powstaje poprzez nasycenie wody pod ciśnieniem gazowym dwutlenkiem węgla.

Pojawiły się jednak obawy, że może być szkodliwa dla zdrowia.
W tym artykule szczegółowo omówiono wpływ wody gazowanej na nasze zdrowie.

Czy woda gazowana ma kwaśny smak?

Dwutlenek węgla i woda reagują chemicznie, wytwarzając kwas węglowy, słaby kwas, który, jak wykazano, stymuluje te same receptory nerwowe w jamie ustnej, co musztarda.
To wywołuje palące, kłujące uczucie, które może być irytujące, jak i przyjemne.

Wartość pH wody gazowanej wynosi 3-4, co oznacza, że ​​jest lekko kwaśna. Jednak jej picie, nie powoduje, że twoje ciało staje się bardziej kwaśne.

Twoje nerki i płuca usuwają nadmiar dwutlenku węgla. Utrzymuje to krew w lekko zasadowym pH 7,35–7,45 niezależnie od tego, co jesz lub pijesz.

Czy uszkadza szkliwo zębów?

Jedną z największych obaw dotyczących wody gazowanej jest jej wpływ na zęby, ponieważ szkliwo jest bezpośrednio narażone na działanie kwasu.

Niewiele jest badań na ten temat, ale w jednym z nich stwierdzono, że musująca woda mineralna uszkadza szkliwo tylko nieznacznie bardziej niż woda niegazowana. Ponadto woda mineralna była 100 razy mniej szkodliwa niż słodki napój bezalkoholowy.

W jednym z badań napoje gazowane wykazywały silny potencjał niszczenia szkliwa – ale tylko wtedy, gdy zawierały cukier. Niegazowany słodki napój (Gatorade) był bardziej szkodliwy niż gazowany napój bez cukru (dietetyczna Cola).

W innym badaniu umieszczano próbki szkliwa zębów w różnych napojach na 24 godziny. Napoje słodzone cukrem, te gazowane, jak i niegazowane spowodowały znacznie większą utratę szkliwa niż ich odpowiedniki dietetyczne.

Przegląd kilku badań wykazał, że połączenie cukru i nasycenia dwutlenkiem węgla może prowadzić do poważnej próchnicy zębów.

Jednak zwykła woda gazowana stanowi niewielkie zagrożenie dla zdrowia zębów. Szkodliwe są tylko słodzone napoje.

Jak woda gazowana wpływa na trawienie?

Woda gazowana może przynieść korzyści dla funkcjonowania układu trawiennego na kilka sposobów.

  • Może poprawić zdolność połykania?

Badania sugerują, że woda gazowana może poprawić zdolność połykania zarówno u młodych, jak i u starszych osób.

W jednym z badań 16 zdrowych osób poproszono o wielokrotne połykanie różnych płynów. Woda gazowana wykazywała najsilniejszą zdolność do stymulowania nerwów odpowiedzialnych za połykanie.

Inne badanie wykazało, że połączenie niskiej temperatury i nasycania dwutlenkiem węgla wzmocniło te korzystne efekty.

W badaniu z udziałem 72 osób, które odczuły uporczywą potrzebę oczyszczenia gardła, picie zimnej wody gazowanej doprowadziło do poprawy u 63% uczestników. Osoby z najczęstszymi, ciężkimi objawami odczuły największą ulgę.

  • Może zwiększyć uczucie sytości?

Woda gazowana może również zwiększać uczucie pełności po posiłkach bardziej niż zwykła woda.

W kontrolowanym badaniu u 19 zdrowych młodych kobiet wyniki sytości były wyższe po wypiciu przez uczestników 250 ml wody sodowej niż po wodzie niegazowanej.

Potrzebne są jednak większe badania, aby potwierdzić te wyniki.

  • Może pomóc złagodzić zaparcia?

Ludzie, którzy doświadczają zaparć, mogą zauważyć, że picie wody gazowanej pomaga złagodzić ich objawy.

W dwutygodniowym badaniu z udziałem 40 starszych osób, które doznały udaru, średnia częstość wypróżnień prawie się podwoiła w grupie, która piła wodę gazowaną w porównaniu z grupą, która piła wodę z kranu.
Co więcej, uczestnicy zgłaszali 58% zmniejszenia objawów zaparcia.

Istnieją również dowody na to, że woda gazowana może poprawić inne objawy niestrawności, w tym ból brzucha.

W jednym kontrolowanym badaniu zbadano 21 osób z przewlekłymi problemami trawiennymi. Po 15 dniach ci, którzy pili wodę gazowaną, mieli znaczną poprawę w zakresie objawów trawiennych, zaparć i opróżniania pęcherzyka żółciowego.

Czy woda gazowana wpływa na zdrowie układu kostnego?

Wiele osób uważa, że ​​napoje gazowane są szkodliwe dla kości ze względu na ich wysoką zawartość kwasu. Jednak badania sugerują, że nie można jej winić za karbonatyzację.

Duże badanie obserwacyjne z udziałem ponad 2500 osób wykazało, że cola była jedynym napojem związanym ze znacznie niższą gęstością mineralną kości. Woda gazowana nie powinna mieć wpływu na zdrowie kości.

W przeciwieństwie do wody gazowanej cola zawiera dużo fosforu.

Naukowcy zasugerowali, że osoby pijące colę spożywały zbyt dużo fosforu i niewystarczającą ilość wapnia, co stanowi potencjalny czynnik ryzyka ubytku kości.

W innym badaniu stwierdzono, że nastolatki, które spożywały napoje gazowane, mają niższą gęstość mineralną kości. Zostało to przypisane napojom, które zastąpiły mleko w diecie, co skutkowało nieodpowiednim spożyciem wapnia.

W kontrolowanym badaniu u 18 kobiet po menopauzie, picie 1 litra wysokogazowanej wody codziennie przez osiem tygodni prowadziło do lepszej retencji wapnia niż picie zwykłej wody mineralnej. Ponadto nie zaobserwowano negatywnego wpływu na zdrowie kości w grupie wody gazowanej.

Badania na zwierzętach sugerują, że woda gazowana może nawet poprawić stan zdrowia kości.

Czy wpływa na serce?

Badania sugerują, że gazowana woda może poprawić stan zdrowia serca, chociaż dowody są bardzo ograniczone.

Jedno z badań u 18 kobiet po menopauzie wykazało, że picie wody gazowanej zmniejsza „zły” cholesterol LDL, markery zapalne i poziom cukru we krwi .
Co więcej, zaobserwowano także wzrost „dobrego” cholesterolu HDL.

Ponadto szacowane ryzyko zachorowania na chorobę serca w ciągu 10 lat było o 35% niższe dla osób pijących wodę gazowaną w porównaniu z tymi na wodzie kontrolnej.

Ponieważ jednak było to tylko jedno małe badanie, potrzebne jest znacznie więcej badań, zanim zostaną wyciągnięte jakiekolwiek wnioski.

Podsumowanie

Czy woda gazowana może nam zaszkodzić czy jednak pomóc? Obecnie nie ma dowodów na to, że jest dla Ciebie szkodliwa.

Jak wynika z wielu badań, niesie ze sobą wiele korzyści. To Ty musisz zdecydować, czy chcesz ją wprowadzić do swojej diety.

Pamiętaj, że jest to również napój bez kalorii, który powoduje przyjemne uczucie „bąbelków”.

Lecz jeśli jesteście dalej sceptyczni, to zawsze można sięgnąć po wodę kranową (więcej na ten temat po kliknięciu w link)

Udostępnij: