Ile razy słyszałeś, że błonnik przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści?
Czy pomyślałeś: „W porządku, ale czym on jest?” Nie przejmuj się, wszyscy tak mieliśmy.
Ten artykuł (mam nadzieję) przybliży ci to zagadnienie.
Błonnik jest węglowodanem występującym w pokarmach roślinnych, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.
W przeciwieństwie do innych składników odżywczych, błonnik nie może być już bardziej rozłożony i wchłonięty przez organizm. Zamiast tego przechodzi przez żołądek niestrawiony i dociera do jelita w większości nietknięty. Większość korzystnych efektów błonnika zachodzi w jelicie grubym (zwanym również okrężnicą).
Błonnik pokarmowy dzielimy na: nierozpuszczalny i rozpuszczalny
Rozpuszczalny błonnik jest w stanie wchłonąć wodę, podobnie jak owsianka i jest znany z właściwości spowalniających trawienie oraz pomaga wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia.
Nierozpuszczalny błonnik nie rozpuszcza się w wodzie i reguluje pracę jelit.
Rozpuszczalny znajduje się w płatkach owsianych, roślinach strączkowych i owocach, takich jak jabłka, jagody i pomarańcze.
Orzechy, nasiona, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste są źródłem nierozpuszczalnego błonnika.
Prawdopodobnie nie po raz pierwszy słyszałeś, że błonnik ma wiele zalet.
Choć jest najbardziej znany ze swojej zdolności do łagodzenia zaparć. Jest kluczowym elementem dobrego zdrowia jelit, w których wspomaga odpowiednie trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego (ogranicza wchłanianie tłuszczów z pożywienia), w ramach zdrowej diety, może zmniejszyć ryzyko niektórych typów nowotworów i poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi.
Wreszcie może pomóc w kontroli masy ciała, ponieważ pęcznieje i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu oraz wspomaga utrzymywać sytość na dłużej.
Producenci, chcąc wykorzystać pozytywne właściwości błonnika, wprowadzają do sprzedaży
gotowe preparatu, przykładem jest błonnik witalny zawierający połączenie ziaren roślin babki płesznik oraz babki jajowatej czy też błonnik naturalny składający się z mieszaniny mąki i otrębów.
Należy pamiętać, aby nie przesadzić, zalecana dzienna ilość spożycia błonnika dla dorosłego mężczyzny i kobiety wynosi odpowiednio 38 g i 25 g.
Przekroczenie tej dawki może doprowadzić do wzdęć, bólów brzucha, biegunek czy też zaparć.
Więc jak to często bywa, nawet produkty zdrowe w nadmiernej ilości mogą nam zaszkodzić.
Źródła: