Dietetyk – kto to jest i czym się zajmuje?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Dietetyka jest jedną z nauk medycznych, która zajmuje się szeroko pojętymi zasadami żywienia osób zdrowych i pacjentów, którzy zmagają się z określonym schorzeniem. Od prawidłowo prowadzonej i zbilansowanej diety zależy bardzo wiele. Żywienie ma duże znaczenie nie tylko dla wyglądu sylwetki, ale przede wszystkim dla zachowania świetnego zdrowia i samopoczucia. Dobry dietetyk to specjalista, który jest w stanie nie tylko ułożyć dobry plan żywieniowy, ale również, w przypadku osób chorych, dopasować go do prowadzonej równolegle farmakoterapii i schorzenia.

Czym się zajmuje dietetyk kliniczny?

Dietetyka kliniczna jest jedną z bardzo istotnych dla medycyny specjalizacji. Dobry dietetyk kliniczny zajmuje się układaniem planu żywienia pacjentów, którzy zmagają się z określoną jednostką chorobową. Porady dietetyka klinicznego mogą obejmować nie tylko ustalenie zbilansowanej diety obejmującej cały okres choroby, ale przede wszystkim ukierunkowanie jadłospisu na każdy z etapów powrotu pacjenta do zdrowia. Właściwie dopasowana dieta realnie wspiera proces zdrowienia i nierzadko jest jednym z nieodłącznych elementów leczenia. Co leży w zakresie obowiązków tego specjalisty? Wizyta u dietetyka obejmuje zazwyczaj:

  • przeprowadzenie wywiadu,
  • analizę stanu zdrowia pacjenta oraz jego nawyków żywieniowych,
  • dokonanie pomiarów antropometrycznych,
  • diagnozę wyników badań laboratoryjnych,
  • przygotowanie merytoryczne pacjenta do planowanych działań,
  • edukację w zakresie złych i dobrych nawyków żywieniowych i podstaw zdrowego żywienia.

W niektórych przypadkach dietetyk może wypisać skierowanie do innego specjalisty celem dalszej diagnostyki. Jeżeli po wynikach badania krwi zauważy, że pacjent może cierpieć na przykład na insulinooporność, z pewnością poleci udanie się do endokrynologa celem dopasowania skutecznego leczenia.

Dietetyk po ukończeniu szkoły wyższej otrzymuje ogólne wykształcenie z zakresu dietetyki, może jednak  rozwijać swoją wiedzę i szkolić dalej się z konkretnej specjalizacji. Tym  sposobem, możesz wybrać, czy do konsultacji potrzebny jest Ci na przykład:

  • dietetyk ciążowy,
  • dietetyk bariatryczny specjalizujący się w leczeniu otyłości,
  • dietetyk – psycholog zajmujący się zaburzeniami żywienia wynikającymi ze schorzeń psychicznych,
  • czy też inny specjalista.

Tylko odchudzanie pod okiem specjalisty z uprawnieniami dietetyka i branżową, współczesną wiedzą może skutkować zdrową i bezpieczną utratą zbędnych kilogramów bez ryzyka pogorszenia stanu zdrowia, czy też niechcianego efektu jo-jo.

Dietetyk dziecięcy – specjalista od żywienia dzieci i młodzieży

Coraz więcej młodych osób i dzieci zmaga się z problemem otyłości. Pasywny tryb życia, okres nauki zdalnej i popularyzacja wszędobylskich ekranów, skutecznie zniechęca dzieci do podejmowania zdrowej aktywności fizycznej. Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku i z tego powodu dietetyka dziecięca staje się coraz popularniejsza. Co może zrobić dobry dietetyk dla dzieci?

  • Przeanalizuje aktualny sposób żywienia dziecka, znajdzie i pomoże wykluczyć błędy żywieniowe.
  • Zdiagnozuje dziecko pod kątem innych schorzeń, których jednym z objawów może być otyłość i nadwaga.
  • Jeżeli zajdzie taka konieczność, sprawdzi, czy np. kompulsywne objadanie się lub przeciwnie – odmawianie jedzenia, nie mają podstaw psychologicznych.
  • Ustali nowy plan żywieniowy i będzie przeprowadzać systematyczne kontrole postępów.

Dietetyka sportowa – co to jest?

Dietetyka sportowa jest nauką, która skupia się nad badaniami wpływu diety na wyniki sportowe: poprawę formy fizycznej, wydolności, kondycji i wytrzymałości. Z porad dietetyka sportowego korzystają zarówno sportowcy amatorzy, jak i kluby sportowe, kulturyści itp. Ułożenie diety dla sportowców może uwzględniać nadwyżkę kaloryczną, kiedy są w okresie zwiększonego zapotrzebowania na energię, lub deficytu kalorycznego, kiedy sportowiec dąży do uzyskania beztłuszczowej tkanki mięśniowej lub przygotowuje się do zawodów, w których obowiązuje kategoria wagowa. Ponadto dieta dla sportowca uwzględnia jego szczególne wydatki energetyczne, a także wyższe niż u przeciętnej osoby zapotrzebowanie na substancje odżywcze, minerały, witaminy oraz niezbędne mikro- i makroelementy. 

Jak widzisz dietetyka to bardzo obszerna dziedzina, a i sam proces kształcenia specjalisty – dietetyka może być ukierunkowany na wiele specjalizacji. Jeżeli planujesz ułożyć zbilansowany i zdrowy jadłospis dla siebie i swoich najbliższych, w pierwszej kolejności koniecznie odwiedź dobrego dietetyka, który odmieni Twój dotychczasowy sposób myślenia o diecie.