Jak długo można przechowywać chleb?

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Chleb jest jednym z najpopularniejszych produktów na świecie.

Zwykle wytwarzany z pszenicy (lub innych zbóż), drożdży i dodatkowych składników.

Niestety chleb pozostaje świeży tylko przez krótki czas, zanim zacznie się psuć.

Może nawet zapleśnieć i stać się niebezpiecznym do zjedzenia, dlatego warto wiedzieć, jak zachować jego świeżość tak długo, jak to możliwe.

Jaki jest okres przydatności do spożycia chleba?

Na okres przydatności do spożycia chleba, czyli czas, zanim zacznie się psuć, wpływa wiele czynników.

Okres przydatności do spożycia chleba przechowywanego w temperaturze pokojowej wynosi od 2 do 7 dni, ale może się różnić w zależności od składu, rodzaju pieczywa i metody przechowywania.

Rodzaj pieczywa i użyte składniki a termin ważności

Chleby dostępne w sklepie często zawierają konserwanty zapobiegające pleśnieniu i wydłużające jego okres przydatności do spożycia. Chleb bez konserwantów przechowywany w temperaturze pokojowej może zachować świeżość nawet do 3–4 dni.

Niektóre popularne środki konserwujące w chlebie obejmują propionian wapnia, benzoesan sodu, sorbinian potasu i kwas sorbowy. Bakterie kwasu mlekowego występujące w zakwasie to naturalny konserwant, który ma właściwości przeciwpleśniowe.

Chleb bezglutenowy jest bardziej podatny na pleśnienie ze względu na większą wilgotność i ograniczone użycie konserwantów.

Z drugiej strony suszone pieczywo, takie jak bułka tarta lub krakersy, pozostaje bezpieczne najdłużej, ponieważ pleśń potrzebuje wilgoci do rozwoju.

Warto zauważyć, że domowe pieczywo nie zawiera dodanych konserwantów, ale może posiadać łatwo psujące się składniki, takie jak jaja czy mleko.

Sposób przechowywania chleba a termin ważności

Okres przydatności do spożycia chleba zależy również od sposobu przechowywania.

Chleb jest bardziej podatny na zepsucie, jeśli jest przechowywany w ciepłym, wilgotnym otoczeniu. Aby zapobiec powstawaniu pleśni, należy przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej lub niższej.

Chleb wypieczony w domu, przechowywany w temperaturze pokojowej wytrzymuje nawet do 3–4 dni, a do 7 dni, jeśli jest kupiony w sklepie.

Przechowywanie w lodówce może wydłużyć okres przydatności do spożycia zarówno chleba komercyjnego, jak i domowego nawet o 3-5 dni. Jeśli wybierzesz tę metodę, upewnij się, że chleb jest szczelnie zamknięty, aby zapobiec wysychaniu oraz sprawdź czy w opakowaniu nie ma widocznej wilgoci.

Mrożony chleb można przechowywać do 6 miesięcy. Chociaż mrożenie może nie zabić wszystkich niebezpiecznych związków, to powstrzyma ich wzrost.

Jak sprawdzić, czy chleb jest zepsuty?

Większość pieczywa posiada datę minimalnej trwałości, która oznacza, jak długo chleb pozostaje świeży. Niestety często wyrzucamy opakowanie, zanim zjemy chleb i nie wiemy jak długo można go spożywać.

Za to sam chleb może być nadal bezpieczny do spożycia nawet po upływie terminu przydatności do spożycia .

Kilka wskazań, jak ocenić świeżość chleba:

  • Pleśń. Pleśń to grzyb, który wchłania składniki odżywcze z chleba i tworzy zarodniki i rozmyte plamy, które mogą być zielone, czarne, białe lub nawet różowe. Należy wyrzucić cały bochenka, jeśli zauważysz pleśń.
  • Nieprzyjemny zapach. Jeśli chleb ma widoczną pleśń, najlepiej go nie wąchać, ponieważ wdychanie zarodników jest szkodliwe. Jeśli nie zauważysz pleśni, ale stwierdzisz dziwny zapach, najlepiej wyrzucić bochenek.
  • Dziwny smak. Jeśli chleb nie smakuje dobrze, prawdopodobnie najbezpieczniej jest go wyrzucić.
  • Twarda tekstura. Chleb, który nie jest prawidłowo zamknięty i przechowywany w odpowiedni sposób, może zwietrzeć lub sczerstwieć. Dopóki nie ma pleśni, czerstwy chleb można nadal jeść – ale może nie smakować tak dobrze, jak świeży.

Ryzyko zjedzenia starego chleba

Chociaż niektóre rodzaje pleśni mogą być bezpieczne do spożycia, nie można stwierdzić, który grzyb powoduje pleśń na Twoim chlebie. Dlatego najlepiej nie jeść spleśniałego chleba, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu.

Najpopularniejszymi pleśniami chlebowymi są Rhizopus, Penicillium, Aspergillus, Mucor i Fusarium.

Niektóre pleśnie wytwarzają mykotoksyny, które są truciznami, a ich spożycie lub wdychanie może być niebezpieczne. Mikotoksyny mogą rozprzestrzeniać się po całym bochenku, dlatego jeśli zauważysz pleśń, powinieneś wyrzucić cały bochenek.

Mikotoksyny mogą podrażniać żołądek i powodować problemy trawienne. Mogą również zakłócać działanie bakterii jelitowych, co może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego i zwiększonego ryzyka chorób

Co więcej, niektóre mikotoksyny, takie jak aflatoksyna, mogą zwiększać ryzyko niektórych nowotworów, jeśli spożywasz ich duże ilości.

Jak nie marnować chleba?

Jeśli chcesz ograniczyć marnowanie żywności, możesz się zastanawiać, jak uniknąć wyrzucania starego chleba.

Nie zaleca się zdrapywania pleśni, ponieważ mogłaby się rozprzestrzenić po całym bochenku.

Zamiast tego, oto kilka pomysłów, które pomogą zapobiec wyrzucaniu chleba, zanim Twój bochenek spleśnieje:

  • Przygotuj domowe grzanki lub bułkę tartą, aby wykorzystać chleb przed upływem daty minimalnej trwałości.
  • Prawidłowo zamknij i przechowuj resztki chleba w zamrażarce.
  • Jeśli zauważysz wilgoć wewnątrz opakowania chleba, użyj czystego ręcznika, aby je wysuszyć przed ponownym zamknięciem torby. Pomoże to zapobiec pleśnieniu.
  • Nie przykrywaj i nie pakuj świeżo upieczonego chleba, poczekaj aż całkowicie ostygnie. Zapobiegnie to gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni.
  • Jeśli nie chcesz zamrażać chleba, oblicz, jaką ilość jesz w ciągu tygodnia i kupuj tylko tyle. W ten sposób nie będziesz musiał niczego wyrzucać.
Udostępnij: