SPIS TREŚCI
Okresowo co pewien czas e-maile i posty w mediach społecznościowych ostrzegają użytkowników przed śmiercionośną chorobą spowodowaną piciem napojów bezpośrednio z puszek, które wcześniej zostały zanieczyszczone moczem szczurów.
Z treści tych wiadomości wynika, że ktoś wypija napój prosto z puszki i wkrótce potem umiera. Na końcu dowiadujemy się, że przyczyną zgonu jest Leptospiroza – która dostała się na puszki wraz z moczem szczurów.
W niedzielę rodzina udała się na piknik.
A już w poniedziałek, dwóch członków rodziny trafiło do szpitala na intensywną terapię, jedna
zmarła w środę. Po sekcji zwłok stwierdzono, że to wirus,
Leptospiroza. Wyniki badań wykazały, że na ich puszkach aluminiowych
znajdował się wyschnięty mocz szczurów zawierający Leptospira.
Zalecamy czyścić góry wszystkich puszek przed piciem. Puszki są zwykle
przechowywane w magazynie i dostarczane bezpośrednio do sklepów
detalicznych, bez czyszczenia. Udostępnij to dalej, aby wasi znajomi
też zapoznali się z tym problemem.
Ci, którzy potraktowali tę wiadomość poważnie, zdecydowali się rozpowszechnić ją dalej, podczas gdy inni zlekceważyli ją jako czysty spam.
Ale czy jest w tym jakaś prawda? Czy ktoś może zachorować na Leptospirozę, pijąc bezpośrednio z puszki?
Zbadam tę miejską legendę, aby oddzielić fakty od fikcji.
Co to jest Leptospiroza?
Pierwszy fakt jest taki, że Leptospiroza jest prawdziwą chorobą wywołaną przez bakterie o nazwie Leptospira, których nosicielami są zwierzęta (głównie gryzonie) i mogą być przeniesione na ludzi. U zwierząt zakażenie bakteriami z rodzaju Leptospira zwykle przebiega bezobjawowo, jednak zwierzęta niewykazujące żadnych objawów chorobowych mogą wydalać krętki z moczem.
Według Medical News Today:
Ludzie mogą zarazić się leptospirozą poprzez bezpośredni kontakt z moczem zakażonych zwierząt lub poprzez wodę, glebę lub żywność skażoną moczem. Występuje ona najczęściej w ciepłym klimacie, a bakterie mogą dostać się do organizmu przez otwarte rany, oczy lub błony śluzowe.
Objawy choroby obejmują:
- wysoką gorączkę,
- ból głowy,
- krwawienie,
- bóle mięśni,
- dreszcze,
- zaczerwienienie oczu,
- wymioty.
Bez leczenia może prowadzić do ciężkich uszkodzeń nerek i wątroby, a nawet śmierci.
W Stanach Zjednoczonych każdego roku pojawia się od 100 do 200 przypadków leptospirozy (około połowa z nich występuje na Hawajach). (źródło)
W Polsce liczba zachorowań wynosiła w 2016 roku 4 przypadki i 2 w 2017, wynika z danych PZH.
Czy te zgony można przypisać puszkom po napojach? Prawdopodobnie nie. Jest to zdecydowanie choroba, której nie należy lekceważyć, ale zanim odstawisz puszki z napojami na dobre, zagłębie się nieco w tym temacie.
Czy możesz zarazić się Leptospirozą bezpośrednio z puszki?
Tutaj fakty stają się nieco mgliste. Podczas gdy ludzie mogą zarazić się leptospirozą poprzez kontakt z moczem zwierząt – szanse na to, że dzieje się to poprzez picie z puszki po napojach, są minimalne.
Zgodnie z danymi z Centrum informacyjnego o Leptospirozie (LIC):
Leptospira wymaga cały czas wilgotnego środowiska, aby przetrwać, a więc wysuszenie doprowadza do ich śmierci. Biorąc pod uwagę, że powierzchnia puszki jest nieporowata, wilgoć na powierzchni wysycha bardzo szybko i nie może potencjalnie zanieczyszczać zawartości.
Co więcej, mistyfikacja w tych spamowych wiadomościach zakłada, że mocz każdego szczura zawiera Leptospira. W rzeczywistości nie jest on zwykle toksyczny dla ludzi.
Kontakt z moczem chorych szczurów może z pewnością prowadzić do chorób u ludzi, ale tylko dlatego, że zawiera bakterie jakiegoś innego rodzaju.
Tak więc, picie bezpośrednio z puszki to nie wyrok śmierci, jak głoszą te wiadomości.
W związku z tym pozostaje jeszcze jedno pytanie:
Czy naprawdę na puszkach znajduje się mocz szczurów?
Co do tego, czy na puszkach napojów, czy też piwa, które kupujemy w sklepie, może znajdować się mocz szczura, to jest to możliwe. I bez względu na to, czy jest on szkodliwy, czy nie, nikt nie lubi myśli o kontakcie jego ust z moczem.
Biorąc pod uwagę, że puszki z napojami mogły być przechowywane w sposób niehigieniczny przed dotarciem do konsumentów, zalecenie, aby umyć górną część puszek przed wypiciem jej zawartości, prawdopodobnie nie jest złe.