SPIS TREŚCI
Miód leśny jest szczególnym produktem wytwarzanym przez pszczoły, które wykorzystują do tego celu nektar kwiatowy oraz rosę miodową, czyli spadź. Jest to słodka, bogata w cukry substancja wydalana przez mszyce lub czerwce i osadzająca się w postaci niewielkich kropelek na liściach niektórych gatunków drzew i krzewów leśnych. Spadź zawiera między innymi niestrawione soki roślinne. Są one bogate w substancje takie jak:
- wysokoenergetyczne cukry,
- witaminy z grupy B i witaminę C,
- aminokwasy,
- tlenki cennych pierwiastków takich jak potas, sód, wapń, magnez, żelazo czy mangan,
- garbniki,
- żywice,
- gwajakol o silnym działaniu antybakteryjnym i wykrztuśnym,
- białka antybiotyczne,
- przeciwutleniacze,
- olejki eteryczne,
Ze względu na swój skład i pochodzenie miód leśny łączy w sobie cechy miodów nektarowych i spadziowych. Dzięki temu jest od nich znacznie bardziej wartościowy pod względem zdrowotnym. Ma też niepowtarzalne smak i zapach. Wyjątkowym atutem miodu leśnego jest też jego czystość chemiczna – rośliny rosnące w obszarach leśnych i na polanach są znacznie mniej zanieczyszczone spalinami i innymi wyziewami cywilizacji.
Miód leśny – smak
Jak każdy gatunek miodu, również miód leśny ma swój niepowtarzalny smak, który odróżnia go od innych pszczelich produktów. Nie jest on identyczny w każdej kolejnej partii, gdyż w dużym stopniu zależy od proporcji poszczególnych składników, dostępności gatunków roślin na danym terenie oraz pracy samych pszczół.
Z pewnością jest to smak wyrazisty, średnio ostry i lekko gorzkawy. Można w nim wyczuć posmak ziół, dzikiej róży, borówek, malin czy lipy. Wyjątkowe bogactwo nut smakowych w jednym produkcie może dostarczyć wielu wrażeń, innych przy każdej kolejnej konsumpcji.
Kolor i konsystencja miodu leśnego
Cechami wyróżniającymi miód leśny są też jego kolor i konsystencja. Ma on piękną bursztynową barwę o różnym natężeniu, które jest powiązane ze składem produktu. Drobnoziarnista struktura jest doskonale wyczuwalna na języku i dostarcza niezwykłych doznań smakowych. dzięki procesowi tłoczenia na zimno jest smarowny a optymalna gęstość tego miodu sprawia, że łatwo można go nabrać nożem czy łyżką ze słoika
Do czego można dodać miód leśny?
Organiczny miód leśny stanowi znacznie zdrowszą i smaczniejszą alternatywę dla cukru. Przy infekcjach sezonowych i przeziębieniach można go dodać do szklanki ciepłej herbaty z imbirem i sokiem malinowym, dzięki czemu wspomoże ich działanie w walce z dolegliwościami.
Jeśli chcesz sobie poprawić nastrój czymś pysznym, pomoże Ci w tym łyżka nierozgrzewanego miodu leśnego dodanego do owsianki, naleśników czy innego domowego deseru. Jako składnik zdrowej diety możesz go wykorzystać do śniadania, na przykład w postaci dodatku do naturalnego jogurtu czy granoli. Zastąpi też cukier w dressingach do sałatek i sosie winegret do sałaty.
Przy jakich dolegliwościach miód leśny może być pomocny?
Leśny miód nierozgrzewany ma wiele cennych składników, które – dzięki metodzie produkcji na zimno – zostają zachowane w pierwotnej ilości i formie. Dzięki temu ma wielokierunkowe działanie prozdrowotne. Wspomaga organizm w walce z różnymi dolegliwościami oraz pomaga w przywracaniu sił witalnych w okresie rekonwalescencji po chorobach. Warto jednak pamiętać, że miód leśny nie jest lekiem i jego spożywanie nie może zastąpić wizyty u lekarza.
Dzięki licznym wartościowym składnikom miód pozwala stworzyć lepsze warunki do walki z wieloma problemami zdrowotnymi, m.in. eliminując bakterie i wolne rodniki. Dlatego warto go systematycznie spożywać przy dolegliwościach takich jak:
- sezonowe infekcje i przeziębienia,
- zaburzenia przemiany materii,
- problemy z nadciśnieniem i układem sercowo-naczyniowym,
- anemia,
- obniżona odporność,
- problemy skórne,
- stres i wyczerpanie psychiczne,
- infekcje układu moczowego,
- nadmierna ekspansja ołowiu w organizmie.
Jak przechowywać miód leśny, aby nie stracił smaku ani cennych właściwości przez długi czas?
Surowy miód leśny ma wiele cennych walorów, nie tylko zdrowotnych, ale również smakowych i aromatycznych. Dlatego jego spożywanie przynosi wiele korzyści, a przy tym daje prawdziwą przyjemność!
Aby jednak tak było od pierwszej do ostatniej łyżeczki produktu ze słoika, miód należy odpowiednio przechowywać. Rekomendowane jest chłodne i ciemne miejsce, takie jak spiżarnia czy piwnica. Najlepiej jest pozostawić miód w oryginalnym szklanym naczyniu wyposażonym w szczelną zakrętkę. Dzięki temu produkt nie będzie narażony na przenikanie innych zapachów, zachowując swój smak, kolor i wartości odżywcze do ostatniej kropli.
Miód leśny nierozgrzewany – czym się wyróżnia?
Produkcja miodu leśnego przez pszczoły to dopiero pierwszy krok do nadania mu formy handlowej. Konieczne jest też konfekcjonowanie, czyli przetworzenie miodu z plastrów do postaci, w której może on znaleźć się w słoikach.
Istnieją dwie metody konfekcjonowania – na zimno i na gorąco. W tym drugim przypadku skrystalizowany miód jest podgrzewany, dzięki czemu zyskuje płynność i może być rozlewany. Niestety w wyższych temperaturach ginie wiele cennych substancji. Dlatego kupując produkt, warto sięgnąć po surowy miód nierozgrzewany, który jest znacznie bardziej wartościowy!
Gdzie kupić organiczny i nierozgrzewany miód leśny z dostawą do domu?
Jeśli poszukujesz pełnowartościowego produktu pszczelego, z pewnością najlepszym wyborem będzie miód leśny z Pasieki z Pasją Hawran. Opracowana metoda konfekcjonowania na zimno za pomocą specjalnej maszyny sprawia, że oferowany produkt zachowuje wszystkie swoje wartości prozdrowotne, a jednocześnie ma doskonały smak, zapach i konsystencję. Miód leśny z Pasieki z Pasją Hawran jest pakowany w szczelnie zamykane szklane opakowania oraz zabezpieczany na czas transportu unikalną osłoną, która chroni pojemnik przed stłuczeniem.
„Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony sklep.pasiekazpasja.pl”