SPIS TREŚCI
Picie piwa często wiąże się ze wzrostem ilości tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach brzucha? Jest to nawet powszechnie określane jako „brzuch piwny”.
Ale czy piwo naprawdę powoduje otłuszczenie brzucha? W tym artykule przyjrzymy się dowodom.
Wartości odżywcze piwa
Wartość odżywcza piwa może się różnić w zależności od jego rodzaju. Poniżej znajdują się uśrednione ilości dla piwa o objętości 500 ml, z zawartością alkoholu około 4%:
- Kalorie: 215 kcal
- Alkohol: 19 gramów
- Węglowodany: 18 gramów
- Białko: 3 gramy
- Tłuszcz: 0 gramów
Piwo zawiera również niewielkie ilości mikroelementów, w tym sodu, potasu i magnezu. Jednak nie jest to szczególnie dobre źródło tych składników odżywczych, ponieważ trzeba by wypić ogromne ilości, aby zaspokoić nasze codzienne zapotrzebowanie na nie.
Ważne jest, aby pamiętać, że piwa o wyższej zawartości alkoholu zawierają również więcej kalorii. Dzieje się tak, ponieważ alkohol zawiera około 7 kcal na gram.
Czyli więcej niż węglowodany i białka (4 kcal na gram), ale mniej niż tłuszcz (9 kcal na gram).
3 czynniki, które mogą spowodować wzrost ilości tłuszczu
Sugeruje się, że picie piwa może powodować wzrost ilości tłuszcz w obrębie brzucha na wiele sposobów. Należą do nich nadmierne spożycie kalorii, zapobieganie spalaniu tłuszczu przez organizm i zwiększanie zawartości fitoestrogenów w diecie.
1. Zwiększa spożycie kalorii
Piwo zawiera tyle kalorii co kolorowe napoje bezalkoholowe, więc może zwiększyć ilość kalorii w diecie.
Niektóre badania wykazały, że picie alkoholu może zwiększyć apetyt, powodując, że jesz więcej niż zazwyczaj (1).
Ponadto wykazano, że ludzie nie zawsze rekompensują kalorie, które spożywają z alkoholu, poprzez spożycie mniejszej ilości innych pokarmów (2,3).
Oznacza to, że regularne picie piwa może znacznie zwiększyć liczbę kalorii w diecie.
2. Piwo może zapobiegać spalaniu tłuszczu brzucha?
Picie alkoholu może zapobiec spalaniu tkanki tłuszczowej przez organizm. Dzieje się tak, ponieważ organizm ustala jako priorytet rozkład alkoholu ponad inne źródła energii, w tym składowanym tłuszczem.
Teoretycznie regularne picie może przyczynić się do zwiększenia tkanki tłuszczowej.
Jednak badania nad tym zagadnieniem przyniosły mieszane rezultaty. W dłuższej perspektywie picie piwa regularnie, ale umiarkowanie w porcjach poniżej 500 ml dziennie nie wydaje się prowadzić do zwiększenia masy ciała ani tłuszczu w obrębie brzucha (4,5).
Jednak picie większej ilości piwa może prowadzić do znacznego przyrostu masy ciała w dłuższym okresie czasu.
3. Zawiera fitoestrogeny
Chmiel jest wykorzystywany do nadawania smaku piwa.
Roślina ta jest bardzo bogata w fitoestrogeny, związki roślinne, które mogą naśladować działanie żeńskiego hormonu płciowego (estrogenu) w organizmie (6).
Ze względu na zawartość fitoestrogenów zasugerowano, że chmiel w piwie może powodować zmiany hormonalne u mężczyzn, które zwiększają ryzyko gromadzenia się tłuszczu w brzuchu.
Jednakże, chociaż możliwe jest, że mężczyźni pijący piwo są narażeni na wyższy poziom fitoestrogenów, nie wiadomo, jak te związki roślinne wpływają na ich wagę lub tłuszcz w brzuchu, jeśli w ogóle (7).
Czy piwo naprawdę powoduje przyrost tłuszczu brzucha?
Tłuszcz wokół brzucha uważany jest za najbardziej niebezpieczny rodzaj tłuszczu dla zdrowia.
Naukowcy nazywają ten rodzaj tłuszczem trzewnym (8).
Tłuszcz trzewny jest metabolicznie aktywny, co oznacza, że może zakłócać działanie hormonów twojego organizmu.
Może to zmienić sposób funkcjonowania Twojego organizmu i zwiększyć ryzyko chorób, takich jak zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, choroba serca i rak (9,10).
Nawet osoby o normalnej wadze mają zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych, jeśli mają dużą ilość tłuszczu w obrębie brzucha (11).
Niektóre badania wiążą wysokie spożycie alkoholu z napojów, takich jak piwo, ze zwiększonym ryzykiem przyrostu tłuszczu brzusznego (12).
Jedno z badań wykazało, że mężczyźni, którzy wypijali więcej niż trzy drinki dziennie, mieli o 80% większe prawdopodobieństwo przyrostu tłuszczu na brzucha niż mężczyźni, którzy nie pili tak dużo (13).
Co ciekawe, inne badania sugerują, że picie piwa w umiarkowanych ilościach poniżej 500 ml dziennie może nie być obciążone tym ryzykiem (14).
Jednak inne czynniki mogą przyczynić się do tej różnicy. Na przykład ludzie pijący umiarkowane ilości piwa mogą również prowadzić zdrowszy styl życia niż ci, którzy spożywają jego większe ilości (4).
Większość badań wykazuje, że konsumpcja piwa wiąże się zarówno ze wzrostem obwodu talii, jak i masy ciała. Wskazuje to, że picie piwa nie wpływa szczególnie na masę brzucha. Po prostu sprawia, że jesteś ogólnie grubszy (15).
Ryzyko przyrostu masy ciała może być nawet większe u osób pijących piwo, które już mają nadwagę w porównaniu do osób o normalnej wadze (16).
Ogólnie uważa się, że im więcej pijesz, tym większe ryzyko przytycia i rozwinięcia się piwnego brzucha (17).
Mężczyźni mają wyższe ryzyko przytycia niż kobiety
Związek pomiędzy przyrostem masy ciała a piciem alkoholu jest silniejszy u mężczyzn niż u kobiet. Uważa się, że mężczyźni piją częściej niż kobiety, czasem nawet trzy razy więcej (18,19,20).
Może to być ważne, ponieważ piwo zawiera więcej kalorii niż wiele innych źródeł alkoholu.
Na przykład, kieliszek wódki zawiera około 55 kcal, a kieliszek czerwonego wina 125 kcal. Standardowa porcja piwa o objętości 500 ml zawiera ich ok. 215. Dodatkowo jesteśmy w stanie spożyć więcej porcji piwa niż pozostałych alkoholi.
Kolejny powód, dla którego mężczyźni mogą być bardziej narażeni na zwiększenie masy brzucha, wynika z wpływu alkoholu na męski hormon płciowy testosteron. Picie napojów alkoholowych, takich jak piwo, obniża jego poziom (21,22,23).
Jest to ważne, ponieważ niski poziom testosteronu może zwiększać ryzyko przybrania na wadze, szczególnie w okolicach brzucha (24,25,26,27).
W rzeczywistości, 52% otyłych mężczyzn ma poziom testosteronu w dolnej granicy zakresu (28).
Badania te sugerują, że mężczyźni są bardziej skłonni do rozwoju brzuchów piwnych.
Podsumowanie
Picie piwa może powodować przyrost wagi dowolnego typu w tym tłuszczu brzusznego.
Należy pamiętać, że im więcej pijesz, tym większe jest ryzyko przybrania na wadze.
Wydaje się, że umiarkowane picie jednego piwa dziennie (lub mniej) nie wiąże się z uzyskaniem „piwnego brzucha”.
Jednakże, jeśli regularnie pijesz dużo piwa, wtedy jesteś bardzo narażony na zwiększony wzrost tłuszczu w brzuchu, a także na inne poważne problemy zdrowotne.
Aby zminimalizować ryzyko przybrania na wadze, upewnij się, że spożycie alkoholu utrzymuje się w zalecanych granicach i prowadzisz zdrowy, aktywny tryb życia.