SPIS TREŚCI
Ziele angielskie to suszone, niedojrzałe jagody Pimenta dioica, rośliny należącej do rodziny Myrtaceae. Pochodzi z Jamajki, lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej oraz południowego Meksyku, ale jest również uprawiane komercyjnie w Hondurasie, Kubie i Trynidadzie.
Jednak nazwa „ziele angielskie” pochodzi od Brytyjczyków, którzy stwierdzili, że jego smak przypomina połączenie goździków, pieprzu, cynamonu i gałki muszkatołowej.
Dziś ziele angielskie jest używane głównie jako przyprawa do mięs, deserów, a nawet likierów. Kiedyś stosowane było jako domowy środek na przeziębienia, skurcze menstruacyjne, niestrawność, bóle głowy, zmęczenie i zatkany nos.
Jego olejek eteryczny jest również używany w kosmetyce, perfumerii i produkcji świec ze względu na przyjemny aromat.
Związki roślinne w zielu angielskim
Ze względu na liczne zastosowania w medycynie ludowej, związki zawarte w zielu angielskim zostały szeroko przebadane.
Związki stojące za większością korzyści ziela angielskiego to:
- Eugenol. Eugenol pochodzi z fenylopropenu. Jest doceniany za swoje potencjalne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
- Kwercetyna. Kwercetyna jest rodzajem flawonoidu, silnego przeciwutleniacza, który może zwalczać szkodliwe wolne rodniki. Jej zdolność przeciwutleniająca może mieć właściwości przeciwnowotworowe, a także jest znana ze swoich potencjalnych działań przeciwwirusowych i przeciwzapalnych.
- Kwas galusowy. Kwas galusowy to kolejny silny przeciwutleniacz. Jako taki może mieć działanie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Został również zbadany pod kątem potencjalnego działania ochronnego na zdrowie mózgu, zwłaszcza w zapobieganiu chorobom Alzheimera i Parkinsona.
- Ericifolin. Ericifolin to związek fenolowy, który może mieć właściwości przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe.
Jakie korzyści zdrowotne ma ziele angielskie?
Ziele angielskie znane jest z wielu potencjalnych korzyści zdrowotnych. Oto niektóre z najpopularniejszych, które są poparte przez naukę.
Leczenie menopauzy
Menopauza to zakończenie cyklu miesiączkowego u kobiet w wieku 45–52 lat. Charakteryzuje się zmianami hormonalnymi, a mianowicie spadkiem poziomu estrogenu i progesteronu, które prowadzą do objawów jak: uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia snu, zaburzenia nastroju i niezamierzony przyrost masy ciała.
Terapia hormonalna jest podstawowym sposobem leczenia objawów menopauzy, jednak coraz popularniejsze stają się terapie uzupełniające, zwłaszcza o preparaty ziołowe.
Badania pokazują, że ekstrakt z ziela angielskiego wiąże się z receptorami estrogenowymi. W związku z tym może oszukać organizm, aby uwierzył, że poziom estrogenu wzrasta, pomagając w ten sposób radzić sobie z objawami menopauzy.
Właściwości przeciwnowotworowe
Większość korzystnych związków roślinnych ziela angielskiego ma potencjalne właściwości w walce z rakiem.
Na przykład badania laboratoryjne i na zwierzętach pokazują, że eugenol, kwercetyna, kwas galusowy i ericifolina mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się guzów, zmniejszać ich wzrost i promować apoptozę – zaprogramowaną śmierć komórek rakowych.
Działanie przeciwnowotworowe ziela angielskiego badano na nowotworach piersi, prostaty, żołądka, dwunastnicy i okrężnicy, a co ciekawe, jego działanie różni się w zależności od rodzaju nowotworu.
Na przykład badania nad liniami komórkowymi nowotworów piersi sugerują, że ekstrakt z ziela angielskiego prowadzi do autofagii. Autofagia to sposób organizmu na usuwanie niepotrzebnych lub uszkodzonych komórek, w tym komórek rakowych, poprzez ich degradację.
Komórki raka prostaty również były eliminowane przez apoptozę, podczas gdy na linie komórkowe raka żołądka wpływała zdolność ekstraktów z ziela angielskiego do hamowania wzrostu Helicobacter pylori — bakterii uważanej za rakotwórczą.
Należy jednak pamiętać, że chociaż badania są obiecujące, brakuje badań na ludziach.
Działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze
Eugenol i ericifolin w zielu angielskim mogą również zapewniać działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Badania nad olejkami eterycznymi wyekstrahowanymi z ziela angielskiego wykazują właściwości przeciwgrzybicze przeciwko Candida albicans, drożdżom odpornym na niektóre leki przeciwgrzybicze.
Podobnie olejek eteryczny wykazuje właściwości antybakteryjne wobec E. coli, Listeria monocytogenes, S. aureus i Salmonelli. Jego działanie przypisuje się głównie zawartości eugenolu, który może uszkadzać błony bakteryjne.
Inne potencjalne korzyści
Ziele angielskie to popularne domowe leczenie wielu schorzeń, w tym:
- Bóle. Ziele angielskie jest używane do zwalczania bólów głowy, skurczów mięśni i bólu zębów. Badania sugerują, że może to wynikać z zawartości eugenolu, który jest powszechnie stosowanym w stomatologii środkiem przeciwbólowym. Ponadto olejek eteryczny z ziela angielskiego może łagodzić ból i napięcie mięśni poprzez promowanie krążenia.
- Działanie przeciwzapalne. Ziele angielskie może pomóc zmniejszyć stan zapalny poprzez hamowanie markerów stanu zapalnego.
- Gaz i wzdęcia. Eugenol zawarty w zielu angielskim może pomóc w leczeniu niestrawności poprzez stymulację enzymów trawiennych i hamowanie H. pylori, bakterii odpowiedzialnych za niestrawność. Jest również związany z wrzodami żołądka.
- Zarządzanie poziomem cukru we krwi. Eugenol w zielu angielskim może chronić wysepki trzustkowe – komórki odpowiedzialne za produkcję insuliny – i poprawiać ich funkcję, pomagając w ten sposób kontrolować poziom cukru we krwi i we wczesnych stadiach cukrzycy typu 2.
Podsumowanie
Ziele angielskie to przyprawa o profilu smakowym przypominającym połączenie czterech różnych przypraw: goździków, pieprzu, cynamonu i gałki muszkatołowej. Ta cecha sprawia, że jest wszechstronnym składnikiem zarówno do gotowania, jak i pieczenia.
Oprócz zastosowań kulinarnych, ziele angielskie jest popularne w medycynie ludowej jako domowe lekarstwo na wiele dolegliwości, a badania potwierdzają jego korzystne działanie na objawy menopauzy, stany zapalne, grzyby, bakterie, a nawet nowotwory.
Jednak większość badań dotyczących korzystnego działania ziela angielskiego i jego związków roślinnych opiera się na badaniach na zwierzętach i laboratoryjnych. Dlatego nadal potrzebne są badania na ludziach, aby potwierdzić jego potencjalne korzyści i określić jego bezpieczeństwo jako przyprawy leczniczej.