Wybierając batony zbożowe z ziarnami, owocami czy też orzechami uważamy, że jest to o wiele lepsza alternatywa niż batony czekoladowe czy z karmelem.

[fb_button]

Prawda jest jednak taka, że te batony zawierają ogromne ilości cukrów i tłuszczy a zawartość kcal może nas przerazić.

Zbożowe batony zawierają dodatki cukru pod różnymi postaciami, duże ilości owoców kandyzowanych (kolejne źródło cukrów), orzechy (źródło tłuszczów) i często dodatek czekolady, w której są skąpane.

Zróbmy małe porównanie, aby zobaczyć czy różnice są duże pomiędzy batonem, który teoretycznie ma być zdrowy i innym, który kojarzy nam się z niezdrową przekąską.
W moim przypadku będzie to baton Bakalland Ba i baton Mars (wybór jest całkowicie przypadkowy, możecie sami wybrać 2 różne batony i sprawdzić różnicę).
Należy zwrócić uwagę, że same batony różnią się masą, dlatego lepiej porównywać wartości odżywcze w 100 g produktu, aby można było bardziej obiektywnie podejść do tematu.

Bakalland Ba! 5 owoców tropikalnych Baton zbożowy 40 g

Mars Baton z nugatowym nadzieniem oblany karmelem i czekoladą 51 g

Kcal

w 100g

425kcal

445kcal

w batonie

170kcal

227kcal

Tłuszcze

w 100g

12g

15,6g

w batonie

4,8g

8g

Węglowodany

w 100g

73g

71,6g

w batonie

29,2g

36,5g

Jak widzimy z powyższej tabeli, wartość energetyczna tych 2 produktów różni się jedynie o ok. 5%. Różnica jest nieznaczna, prawda?

Zawartość ogólna węglowodanów w batonie zbożowym jest niewiele większa niż w Marsie natomiast zawartość tłuszczów mniejsza o ok. 20%.

Jeżeli jesteśmy osobami, które dbają o linię i uważamy na to, co jemy, to wybór batona zbożowego w tym przypadku nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wysoka kaloryczność i zawartość węglowodanów wpływają negatywnie na utrzymanie naszej diety.

Należy sobie również zadać pytanie, czy składniki mineralne i witaminy, które znajdują się w zbożach, owocach i orzechach przyjmowane w takiej formie produktu są dobrym pomysłem?

Pamiętajmy również, że witaminy z czasem rozkładają się, a nasze batony mają długie daty minimalnej trwałości.

Oczywiście, gdy prowadzimy aktywny tryb życia i uprawiamy sport, to taka przekąska bardzo szybko dostarczy nam zastrzyk energii.

Podsumowując
Warto przemyśleć czy batony zbożowe to faktycznie zdrowa przekąska. Czy jest może całkowicie odwrotnie? Czytajcie etykiety, aby zapoznać się z informacjami na etykietach i dokonujcie dobrych wyborów.

 

[fb_button]