Czy woda utleniona jest bezpieczna do picia?

Czy woda utleniona jest bezpieczna do picia?

Czas czytania artykułu: 3 minut

Woda utleniona (nadtlenek wodoru) to przezroczysta, bezwonna i bezbarwna ciecz składająca się z wodoru i tlenu. Jest dostępna w rozcieńczeniach od 3 do 90%, z których niektóre są czasami używane jako alternatywny środek zdrowotny. Zwolennicy sugerują, że rozcieńczona woda utleniona do picia, może pomóc w leczeniu szeregu chorób, w tym cukrzycy, a nawet niektórych form raka.

Jednak lekarze ostrzegają przed niebezpieczeństwem tej praktyki. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym dowodom, aby ustalić, czy korzyści płynące z picia wody utlenionej przewyższają potencjalne ryzyko.

Czy picie wody utlenionej ma korzyści zdrowotne?

Nadtlenek wodoru można zazwyczaj znaleźć w czterech kategoriach rozcieńczeń, z których każdy jest używany do określonych celów:

  • 3% nadtlenek wodoru. Nazywany również wodą utlenioną, jest zwykle używany do oczyszczenia lub dezynfekcji drobnych ran. To ten, który najprawdopodobniej znajdziesz w lokalnym supermarkecie lub aptece.
  • 6-10% nadtlenek wodoru. To stężenie jest najczęściej stosowane do rozjaśniania włosów.
  • 35% nadtlenek wodoru. Stosowany jest do odgrzybiania ścian i drewna oraz do wybielania drewna, plastiku, kości i tkanin.
  • 90% nadtlenek wodoru. Znany również jako przemysłowy, jest zwykle używany do wybielania papieru i tekstyliów, wytwarzania gumy lub paliwa rakietowego lub jako substytut chloru w oczyszczaniu wody i ścieków.

Niektórzy uważają, że wypicie kilku kropli wody utlenionej, która została rozcieńczony w wodzie, może pomóc poprawić zdrowie poprzez dostarczenie organizmowi dodatkowego tlenu. Uważają, że ten dodatkowy tlen może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak ból gardła, zapalenie stawów, cukrzyca, AIDS, toczeń, a nawet niektóre formy raka.

Istnieje jednak niewiele dowodów na poparcie tych twierdzeń. W rzeczywistości wiadomo, że produkcja nadtlenku wodoru przez komórki nowotworowe w organizmie zwiększa stan zapalny i przyspiesza postęp choroby.

Ponadto lekarze ostrzegają, że picie wody utlenionej może powodować szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych, z których niektóre mogą być śmiertelne w niektórych przypadkach.

Dlaczego woda utleniona jest niezdrowa do picia?

Pomimo rzekomych korzyści płynących z picia wody utlenionej, naukowcy i eksperci zgadzają się, że picie tego związku może mieć poważne skutki uboczne. Po spożyciu nadtlenek wodoru reaguje z naturalnym enzymem w organizmie, wytwarzając bardzo duże ilości tlenu.

Kiedy ilość wytwarzanego tlenu jest zbyt duża, aby mógł się wydostać, może przedostać się z jelit do naczyń krwionośnych, prowadząc do potencjalnych powikłań, takich jak zawał serca lub udar. Nasilenie powikłań zależy od objętości i stężenia nadtlenku wodoru, który został spożyty.

Przypadkowe połknięcie niewielkiej ilości domowego 3% nadtlenku wodoru zwykle powoduje drobne objawy, takie jak wzdęcia, łagodny ból brzucha, a w niektórych przypadkach wymioty.

Jednak spożywanie większych ilości lub wyższych stężeń nadtlenku wodoru może powodować wrzody, perforację jelita oraz oparzenia jamy ustnej, gardła i żołądka. W ciężkich przypadkach może to spowodować problemy z oddychaniem, omdlenia, a nawet śmierć.

35% nadtlenek wodoru jest ponad 10 razy bardziej skoncentrowany niż odmiana dostępna w apteczce. Co więcej, instrukcje dotyczące rozcieńczania różnią się w zależności od sprzedawcy, a jego bezpieczeństwo nie zostało ocenione. Dlatego używanie 35% nadtlenku wodoru do sporządzania własnych rozcieńczeń zwiększa ryzyko, że spożyjesz wyższe stężenie, a w rezultacie doświadczysz jego poważniejszych skutków ubocznych.

Co zrobić, jeśli połkniesz wodę utlenioną?

Dorośli i dzieci, którzy przypadkowo połknęli niewielkie ilości domowego 3% nadtlenku wodoru, powinni obserwować, czy nie pojawiają się żadne negatywne skutki. A w razie zauważenia takich, udać się do lekarza.

Z drugiej strony dzieci i dorośli, którzy połknęli duże ilości nadtlenku wodoru lub jakąkolwiek ilość o wyższym stężeniu niż ta dostępna w aptece, powinni natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną do najbliższej izby przyjęć.

Podsumowanie

Woda utleniona jest reklamowana jako alternatywny środek zdrowotny na szereg schorzeń. Jednak nie ma naukowych dowodów na to, że jej picie przynosi jakiekolwiek korzyści. Ponadto wiąże się to z niebezpiecznymi skutkami ubocznymi, w tym problemami z oddychaniem, poważnymi uszkodzeniami jelit, a w niektórych przypadkach śmiercią. Z tych powodów nie zaleca się picia nadtlenku wodoru w jakimkolwiek stężeniu lub ilości.

Podobne artykuły