Czy wszywki alkoholowe pomagają w walce z alkoholizmem?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Choroba alkoholowa to problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Stanowi poważny temat, ponieważ konsekwencje nałogu dotykają nie tylko osób bezpośrednio uzależnionych.

Alkoholizm wpływa na życie całych rodzin i dotyka różnych grup społecznych. Niestety, choroby tej nie można wyleczyć – alkoholicy będą zmagać się z nałogiem do końca życia. Niektórzy szukają rozwiązania, dzięki któremu walka będzie łatwiejsza. Dużą pomocą w tym zakresie mogą być wszywki alkoholowe, które blokują metabolizm alkoholu w wątrobie. Dziś zwrócimy uwagę na kilka związanych z nimi kwestii.

Choroba alkoholowa w XXI wieku

Alkoholizm to jedna z chorób społecznych, a jej skutki są wyjątkowo niebezpieczne. Z roku na rok problem staje się coraz bardziej poważny – na całym świecie z chorobą alkoholową zmaga się ponad 130 milionów osób. W Polsce, według szacunków z 2017 roku, problem uzależnienia dotyczy około 850 tysięcy osób, a większość z nich stanowią mężczyźni. Nie oznacza to, że alkoholizm nie dotyka także kobiet. Co ciekawe, to właśnie panie częściej są „cichymi” alkoholikami. Oznacza to, że trudniej im przyznać się do choroby, której otoczenie najczęściej nie zauważa. Tak zwany alkoholik wysokofunkcjonujący spożywa alkohol często i w małych ilościach, jednak nie potrafi się bez niego obejść. Dobrym przykładem jest codzienne picie jednego kieliszka wina lub puszki piwa, bez których ciężko zakończyć dzień. Kolejnym problemem związanym z nadużywaniem alkoholu jest ogromna ilość osób, które piją w sposób ryzykowny i szkodliwy. W Polsce to około 4 miliony, a liczba ta obejmuje także dzieci i młodzież.

Dlaczego konieczne jest podkreślanie wysokiej szkodliwości nadużywania alkoholu? Uzależnienie od napojów wyskokowych prowadzi do wielu patologicznych zachowań, które wyniszczają człowieka, a w konsekwencji dotykają także jego bliskich. Nieleczona choroba alkoholowa może prowadzić nawet do śmierci, a brak umiarkowania w spożywaniu alkoholu powoduje liczne problemy zdrowotne, związane z układami: pokarmowym, krążenia oraz rozrodczym. Nadużywanie napojów procentowych wywołuje również problemy skórne, zaburzenia odporności i zwiększa ryzyko występowania nowotworów. Choroba alkoholowa wpływa również na inne sfery życia człowieka, związane z życiem w społeczeństwie. Alkoholizm może przyczyniać się do rozpadu więzi rodzinnych, ubóstwa, izolacji społecznej, utraty pracy, a nawet prowadzić do popełniania przestępstw.

Czy wszywka alkoholowa może pomóc?

Wszywki alkoholowe, zwane także zaszyciami alkoholowymi, stanowią pomoc w leczeniu choroby alkoholowej, jednak nie umożliwiają całkowitego jej wyleczenia. Po zabiegu zaszycia nie należy rezygnować z terapii ani testować swojej silnej woli. Wszywka alkoholowa jest lekiem, który w czasie zabiegu chirurgicznego umieszcza się pod skórą pacjenta. Lekarstwo rozpuszcza się bardzo powoli, działając przez kilka miesięcy i wywołując reakcję alergiczną w przypadku spożycia alkoholu. Do nieprzyjemnych objawów, jakie u osoby po wszyciu alkoholowym może wywołać wypicie napoju procentowego, należą między innymi: nudności i wymioty, potliwość, duszności, uczucie kołatania serca, niedociśnienie oraz zawroty głowy. Co więcej – objawy mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin.

Zaszycie alkoholowe jest zabiegiem chirurgicznym, jednak nie powoduje u pacjenta niezdolności do pracy. Zaraz po jego zakończeniu można wrócić do codziennej aktywności, a nawet bezpiecznie prowadzić samochód. Istnieje jednak kilka przeciwskazań, które wykluczają zastosowanie zaszycia alkoholowego. Są to: ciąża oraz czas karmienia piersią, uczulenie na substancję czynną lub pomocniczą wszywki, choroby serca oraz nadciśnienie tętnicze, występowanie chorób psychicznych, myśli lub podejmowane próby samobójcze oraz zażywanie niektórych leków, m.in. przeciwzakrzepowych oraz diazepamu.

Kiedy warto zastosować zaszycie alkoholowe?

Wszywka alkoholowa sprawdza się w sytuacji, gdy osoba uzależniona odczuwa silny głód alkoholowy, którego nie może pokonać bez dodatkowego wsparcia. Dotyczy to szczególnie osób z zaawansowaną chorobą alkoholową, wymagającą wsparcia farmakologicznego. Zaszycie alkoholowe może doradzić lekarz lub terapeuta, jednak decyzję o skorzystaniu z niego musi podjąć osoba uzależniona. Nie można zmusić alkoholika do leczenia – przed podaniem preparatu pacjent musi podpisać oświadczenie o podjęciu świadomej decyzji oraz znajomości możliwych skutków ubocznych. Wszywka alkoholowa może zostać usunięta przez chirurga, nie da się zrobić tego samodzielnie.

Do zabiegu zaszycia alkoholowego warto się wcześniej przygotować. Podstawą jest pozbycie się toksyn z organizmu, czyli odtrucie alkoholowe. Przed przyjęciem wszywki należy odstawić alkohol na co najmniej 12 godzin. Odtrucie jest szczególnie ważne, jeśli osoba chora przed zabiegiem znajdowała się w ciągu alkoholowym. Spożywanie alkoholu po zaszyciu grozi poważnymi objawami, a w wyjątkowo rzadkich wypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Zagrożenie wynika z faktu, że niestrawiony alkohol pozostaje w organizmie i powoduje upośledzenie różnych organów, a w konsekwencji nawet niewydolność wielonarządową.

Wszywki alkoholowe w Chirurg 24

Bardzo ważne jest także miejsce, w którym zostanie wykonane zaszycie alkoholowe. W Warszawie i okolicach doskonałym wyborem będzie praktyka lekarska Chirurg 24, której główny gabinet mieści się na warszawskim Żoliborzu. Pracują w niej lekarze chirurdzy z dużym doświadczeniem zawodowym, dzięki czemu pacjenci mają pewność, że zabieg zostanie zrealizowany skutecznie, komfortowo i z zachowaniem pełnej dyskrecji.