Dieta FODMAP, czyli jak zmniejszyć dolegliwości trawienne

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

W obecnych czasach coraz więcej osób cierpi na dolegliwości układu trawiennego. Jeśli chcemy polepszyć swoje samopoczucie i czerpać z życia pełnymi garściami, musimy jakoś im zaradzić. Na pomoc przychodzi nam zyskująca w ostatnim czasie na popularności dieta FODMAP. Czym jest? Na czym polega i kto powinien ją stosować?

Co to FODMAP?

FODMAP to skrót od ang. „Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols”, czyli “Fermentowalne Oligosacharydy, Disacharydy, Monosacharydy i Poliole”. Jest to grupa słabo wchłaniających się węglowodanów, które ulegają szybkiej fermentacji w przewodzie pokarmowym oraz cechują się wysokim ciśnieniem osmotycznym.

Do FODMAP zaliczają się:

  • fruktoza (występuje m.in. w owocach i słodyczach),
  • laktoza (występująca w produktach mlecznych),
  • fruktany (można je znaleźć np. w pszenicy),
  • galaktany (są obecne w roślinach strączkowych),
  • poliole (słodki zamiennik cukru o obniżonej kaloryczności).

Spożycie produktów bogatych w FODMAP może przyczyniać się do powstawania wzdęć, skurczów, bólu brzucha i biegunki zwłaszcza u osób z chorobami układu pokarmowego.

Dieta FODMAP — na czym polega?

Dieta składa się z trzech etapów:

  1. Eliminacja: trwa od 2 do 6 tygodni, podczas których kompletnie rezygnujemy ze spożywania produktów wysoko fermentujących. Zastępujemy je artykułami z niską zawartością FODMAP. Do kolejnego etapu możemy przejść, dopiero kiedy uciążliwe dolegliwości trawienne ustąpią.
  2. Reintrodukcja: ten etap to faza prób. Stopniowo dodajemy do diety produkty bogate w FODMAP. Zaleca się włączać 1 produkt co 3 dni w celu lepszego monitorowania efektów.
  3. Personalizacja: przygotowujemy plan diety — włączamy do niej artykuły, które nie powodowały dolegliwości, a te, które objawiały się złym samopoczuciem, odstawiamy na bok, lecz o nich nie zapominamy. Możemy włączać je do diety w niewielkich ilościach, w celu sprawdzenia, czy tolerancja nie uległa zmianie.

Dieta FODMAP — kto powinien ją stosować?

Dieta FODMAP przeznaczona jest dla osób cierpiących na dolegliwości trawienne w celu ich ograniczenia. Jest szczególnie polecana dla chorych na zespół jelita drażliwego (IBS), nietolerujących laktozę czy fruktozę, a także osób odczuwających inne dolegliwości jelitowe.

Ze względu na to, że dieta FODMAP to dieta eliminacyjna przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia jadłospisu. Źle zbilansowana może doprowadzić do wystąpienia szkodliwych niedoborów (np. żelaza, witamin z grupy B, wapnia oraz błonnika pokarmowego) w organizmie.

Jak dobrze dobrać dietę?

Przede wszystkim musimy słuchać własnego ciała oraz podejmować świadome decyzje ze wsparciem specjalistów.

W dobraniu odpowiedniej diety pomóc nam może szeroka gama ofert cateringowych. Jedną z popularnych firm specjalizujących się w tej kategorii jest Body Chief. Na bodychief.pl możecie przeczytać więcej na temat diety FODMAP i nie tylko, a także zaczerpnąć rad dietetyka. Warto także sprawdzić ich ofertę, może właśnie tam natkniecie się na swoją idealną dietę?

Źródło: https://bodychief.pl/blog/646333-dieta-fodmap-zasady-zastosowanie-jadlospis