Foliany czy kwas foliowy? Co jest lepsze dla naszego zdrowia?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Kwas foliowy to bardzo popularna substancja, o której wyjątkowo dużo wiedzą kobiety planujące zajść w ciążę. Mniejszą rozpoznawalnością cieszą się foliany, chociaż ich działanie jest niemal identyczne. Czy wiesz, co łączy kwas foliowy oraz foliany? Poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy obiema formami witaminy B9.

Czym są foliany?

Witamina B9 występuje w przyrodzie pod postacią folianów. Jest to jej naturalna forma, a także ogólne określenie na całą grupę związków pokrewnych o podobnych właściwościach odżywczych. Folian reguluje działanie układu nerwowego oraz krwiotwórczego. Znajduje się praktycznie we wszystkich roślinach oraz produktach odzwierzęcych. Suplementację tego związku zaleca się szczególnie kobietom w ciąży oraz osobom borykającym się z chorobami układu krążenia. Foliany zmniejszają ryzyko rozwinięcia się wady płodu i obniżają prawdopodobieństwo zawału mięśnia sercowego.

Cechy charakterystyczne kwasu foliowego

Kwas foliowy również jest formą witaminy B9, jednak stanowi jej syntetyczną postać. Ten związek można znaleźć w wielu suplementach diety. Producenci żywności chętnie dodają go do swoich produktów, by poprawić ich wartość odżywczą. Jeszcze kilka lat temu wierzono, że kwas foliowy jest lepiej przyswajalny, niż jego naturalny odpowiednik, jednak przeprowadzone niedawno badania naukowe udowodniły, że jest to błędne przekonanie. Zarówno foliany, jak i syntetyczna forma witaminy B9 są dobrze wchłaniane przez organizm człowieka. Oba związki przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, niezależnie od tego, czy występują w naturze, czy są otrzymywane syntetycznie.

Foliany i kwas foliowy – podstawowe różnice

Najważniejszą różnicą pomiędzy folianami a kwasem foliowym jest ich źródło pochodzenia. Te pierwsze znajdują się w większości pokarmów, a ten drugi występuje wyłącznie w suplementach diety oraz w żywności przetworzonej. Naukowcy udowodnili, że foliany przekształcają się w aktywną formę witaminy B9 w układzie trawiennym, z kolei przemiana kwasu foliowego następuje w wątrobie. Proces przyswajania syntetycznej formy przebiega wolniej, jednak w większości przypadków jest on bardzo efektywny.

Najlepsze źródła folianów to:

  • zielone warzywa podawane na surowo,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • sery dojrzewające,
  • jajka,
  • wątróbka.

Foliany rozkładają się pod wpływem wysokiej temperatury, światła UV, tlenu i kwaśnego pH, dlatego przetworzona żywność zawiera niewiele witaminy B9. Jej niedobór można uzupełnić przy pomocy suplementów diety z kwasem foliowym lub folianami ze sklepu MyBionic.

Jakie źródło witaminy B9 jest najlepsze?

Preparaty z kwasem foliowym zyskały większą popularność ze względu na nieco wyższą biodostępność. Przyjmowanie syntetycznej formy witaminy B9 jest wskazane wtedy, kiedy w naszym organizmie stwierdzono awitaminozę. Foliany sprawdzą się lepiej w przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu zrównoważonej i zdrowej diety. Naturalna substancja dobrze się przyswaja, nie obciąża wątroby i nie prowadzi do powstawania niebezpiecznych nadwyżek witaminy B9.