Jak dostarczyć odpowiednią ilość białka w ciągu dnia?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Białko to jeden z kluczowych makroskładników, którego po prostu nie może zabraknąć w prawidłowo zbilansowanej diecie. Jego obecność w spożywanych posiłkach warunkuje prawidłowy przebieg niemal wszystkich kluczowych procesów, które zachodzą w organizmie. Obawiasz się, że Twój jadłospis nie dostarcza Ci odpowiedniej ilości protein? Sięgając po odpowiednie przekąski, możesz zwiększyć dobową ilość białka do poziomu, który odpowiada Twojemu indywidualnemu zapotrzebowaniu na ten makroskładnik.

Dostarczanie białka do organizmu jest ważne nie tylko z punktu widzenia sportowców. Należy bowiem zdać sobie sprawę z faktu, że proteiny są niezbędne do zachowania dobrego stanu zdrowia. Prawidłowa podaż tego makroskładnika odgrywa kluczową rolę we właściwym przebiegu procesu wzrostu rozwijającego się organizmu (dlatego dieta dzieci i młodzieży musi obfitować w białko). Proteiny uczestniczą w naprawie i tworzeniu nowych tkanek, więc przyczyniają się do przyspieszenia gojenia ran. Regulują kluczowe procesy życiowe, jak choćby gospodarkę wodną i przemiany metaboliczne. Uczestniczą w produkcji przeciwciał, neuroprzekaźników, hormonów i enzymów, a to zaledwie kilka pozycji z długiej listy przykładów.

Ile białka potrzebuje organizm?

Dobowe zapotrzebowanie na białko to w dużej mierze indywidualna kwestia, na którą wpływa kilka istotnych czynników. W tym miejscu trzeba wskazać przede wszystkim na:

  • stan fizjologiczny,
  • stan zdrowia,
  • wiek,
  • masę ciała,
  • poziom aktywności fizycznej.

Zapotrzebowanie na białko wzrasta m.in. w okresie rekonwalescencji po przebytej chorobie, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u dzieci i młodzieży, a także u sportowców, zwłaszcza trenujących sporty siłowe (ale nie tylko). W każdym z tych przypadków mamy do czynienia ze zwiększoną syntezą protein, wynikającą z trwających procesów budowy nowych komórek. Ten stan pociąga za sobą konieczność zwiększenia podaży tego makroskładnika.  

Dobowe zapotrzebowanie na białko należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Ważne jest, żeby nie przekraczać przyjętej wartości granicznej. Taką tendencję można zauważyć przede wszystkim u osób aktywnych. Białko dla sportowca jest niezwykle ważne. Należy jednak podkreślić, że badania kliniczne udowodniły, że ponadplanowa podaż nie ma przełożenia na polepszenie wyników sportowych. Wiadomo natomiast, że może przyczynić się do wystąpienia poważnych schorzeń nerek.

Jak uzupełnić poziom białka?

Podstawowym źródłem protein powinna być prawidłowo zbilansowana dieta. Jeżeli jednak zachodzi konieczność zwiększenia podaży białka, można wspomóc się produktami o zwiększonej zawartości tego makroskładnika. Odżywki białkowe dla sportowców? To efektywne źródło protein, jednak takie suplementy diety wykazują największą przydatność w przypadku osób uprawiających sport na poziomie wyczynowym lub zawodowym. W przypadku osób trenujących amatorsko, dobrze sprawdzi się baton proteinowy.

Tego typu przekąski zostały opracowane specjalnie z myślą o zaspokojeniu potrzeb organizmu poddawanego wysiłkowi. Zawierają proteiny i węglowodany zbilansowane w odpowiednich proporcjach, a oprócz tego – kompleks witamin z grupy B. Wybierając baton proteinowy, warto zwrócić uwagę na jego skład. Produkt wysokiej jakości nie powinien zawierać syropu glukozowo-fruktozowego i oleju palmowego.