Jak zapobiec problemom jelitowym w trakcie wakacji?

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Problemy jelitowe podczas wakacji są najczęściej wyrazem zmian w składzie i schemacie spożywanych posiłków oraz stresu związanego z podróżowaniem. Zdarzają się również zatrucia pokarmowe, zwłaszcza podczas podróżowania do krajów tropikalnych. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby zapobiec problemom jelitowym podczas podróży.

Najczęstsze problemy jelitowe w trakcie wakacji

Oto lista objawów związanych z zaburzeniem pracy jelit, których można doświadczać podczas wakacyjnej podróży:

  • zaparcia lub biegunki;
  • bóle brzucha;
  • wzdęcia i nadmierne gazy;
  • niestrawność.

Często pojawia się więcej niż jeden symptom związany z pogorszeniem pracy jelit. Niektórzy doświadczają z tego powodu pogorszenia samopoczucia i zamiast cieszyć się urlopem, zmagają się z przykrymi dolegliwościami. [1]

Problemy jelitowe podczas wakacji – jak zapobiegać?

Jeśli w trakcie wakacji wspomożesz swój układ pokarmowy kilkoma prostymi działaniami, możesz ustrzec się przed objawami zaburzenia pracy jelit. Oto kilka wskazówek, co możesz robić.

  1. Odpowiednie nawodnienie. Zalecana ilość wypijanych płynów to minimum 2 litry dziennie, ale ta ilość powinna ulec zwiększeniu w gorące dni oraz w dni ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Nawodnienie usprawnia pracę jelit i może pomóc w zapobieganiu zaparciom i wzdęciom.
  2. Zwracaj uwagę na to, co jesz. Unikanie pokarmów wzdymających oraz ciężkostrawnych to podstawowe zasady diety przeciwdziałającej problemom z wypróżnieniami, wzdęciom, niestrawności i bólom brzucha. To oczywiste, że w nowych miejscach chcesz spróbować jak najwięcej lokalnych przysmaków, ale zachowaj w tym umiar. Uważaj na żywność sprzedawaną na targowiskach i w food-truckach. W krajach tropikalnych to ona jest często źródłem zatruć pokarmowych. Tam lepiej stołować się w restauracjach lub hotelowym barze.
  3. Ogranicz spożycie alkoholu. Napoje alkoholowe przyczyniają się do niestrawności. Słodkie wina, likiery i piwa mogą być przyczyną wzdęć.
  4. Ogranicz stres. Choć celem urlopu jest zwykle odpoczynek, to podróż i przygotowanie do niej może sprzyjać nasileniu stresu i napięcia emocjonalnego. Żeby zredukować te emocje, możesz wypróbować wiele technik relaksacyjnych takich jak joga, ćwiczenia oddechowe i medytacja. Pamiętaj o wysypianiu się.
  5. Ruszaj się. Żeby zapobiegać niestrawności i wzdęciom, musisz wprawić przewód pokarmowy w ruch. Pomocne mogą się okazać proste aktywności, takie jak spacery, pływanie czy jazda na rowerze.
  6. Przygotuj wakacyjną apteczkę. Nie we wszystkich miejscach, do których podróżujemy, jest dostępna natychmiastowa opieka medyczna. Zaopatrz się w lekarstwa na najczęstsze dolegliwości żołądkowo-jelitowe:
  • leki przeciwbiegunkowe (np. loperamid) i leki przeczyszczające (np. laktuloza);
  • leki zobojętniające kwas żołądkowy (np. omeprazol, alginian sodu, węglan wapnia);
  • preparat na wzdęcia zawierający symetykon;
  • leki na niestrawność, np. enzymy trzustkowe, ziołowe preparaty zawierające wyciąg z rumianku, mięty pieprzowej i melisy lekarskiej. [2], [3]

Dolegliwości jelitowe mogą odebrać radość z wakacyjnego wyjazdu, na który czekamy przez cały rok. Dobrze sprawdza się tu zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć. Działania mające na celu ustrzec nas przed problemami z przewodem pokarmowym są zwykle proste, niezajmujące czasu i dostępne dla wszystkich. Zastosuj się do nich, a będziesz mógł cieszyć się urlopem wolnym od zmartwień.

Bibliografia

[1]       „podyplomie.pl – Inne zaburzenia wchłaniania”. Dostęp: 18 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/850,inne-zaburzenia-wchlaniania

[2]       „Indeks Leków MP”. Dostęp: 18 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

[3]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

Udostępnij: