„Jedz marchewkę, jest dobra na oczy” – nasze mamy zawsze tak mówiły. Miały rację, marchewki wypełnione są karotenoidami. Jednym z nich jest luteina, która pomaga chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej i uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki.
Luteina występuje naturalnie w żółtkach jaj i w ciemnych zielonych liściach roślin, takich jak szpinak czy jarmuż.
Luteina a zdrowie
Blogi i inne witryny w sieci cytują wielokrotnie badania, podkreślające działanie ochronne luteiny przeciwko promieniowaniu niebieskiego światła (z monitorów i telewizorów), miażdżycy (przyczyny ataków serca), cukrzycy, stanów zapalnych i uszkodzeń skóry oraz (najciekawsze ze wszystkich) wpływa na zwiększenie długowieczności.
Wykazano, że obecność luteiny jest niezbędna do optymalnej pracy oka. Pomaga w filtracji (podkreślmy, pomaga, a nie całkowicie zatrzymuje) niebieskiego światła w naszych oczach.
Jednakże nie zostało jeszcze jednoznacznie wykazane, że takie same efekty są możliwe, gdy luteina jest przyjmowana pod postacią suplementów, zamiast naturalnie z żywnością.
Luteina nie wyleczy cukrzycy, ale może pomóc w zapobieganiu uszkodzenia siatkówki, prowadzącym do ślepoty spowodowanej cukrzycą. Dziś cukrzyca pozostaje główną przyczyną ślepoty w Stanach Zjednoczonych.
Oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie oczu, luteina, jako przeciwutleniacz może pomóc zmniejszyć działanie wolnych rodników w skórze i innych częściach naszego ciała zmniejszając uszkodzenia i stany zapalne.
Jednak żaden przeciwutleniacz nie może zapobiec uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki, które występują w organizmie.
Podsumowując, można powiedzieć, że luteina nie może wyleczyć żadnych chorób. Ale może pomóc każdemu z nas prowadzić zdrowsze (i dłuższe) życie.