Świąteczna gorączka w pełni. Jak co roku poddajemy się świątecznemu szaleństwu i kupujemy ogromne ilości żywności na ten okres. Niestety nie wszystkie te produkty zjadamy a marnowanie żywności to norma.
Przeciętna rodzina wydaje na żywność na święta Bożego Narodzenia ok. 500 zł.
Średnio każdy z nas wyrzuca rocznie ok. 52 kg żywności.
Myślicie, że to dużo? To zastanówcie się, co ostatnio wyrzuciliście z lodówki do kosza lub ile waszych resztek z obiadu ląduje w śmietniku? Może się nazbierać, prawda?
Czas zakończyć marnowanie żywności!
Oto kilka rad jak ograniczyć marnowanie żywności w święta i na co dzień.
- Nie rób spontanicznych zakupów, zrób listę produktów, których potrzebujesz, aby nie dublować zapasów. Fajną opcją jest planowanie obiadów na cały tydzień, dzięki temu możesz rozplanować jeszcze lepiej zakupy.
- Jeżeli wiesz, że nie wykorzystasz danego produktu, to zawsze możesz go zamrozić. Zamrażać można mięsa, chleb, wędliny, produkty garmażeryjne, wiele warzyw i owoców, ciasta, zupy, zioła. Tylko pamiętajcie, żeby mrozić produkty świeże, najlepiej po zakupie. Nie polecam mrożenia mięsa czy wędlin po kilku dniach przechowywania w lodówce, ponieważ możemy się tym zatruć.
- Wybierz mrożonkę zamiast świeżych owoców czy warzyw, jest trwalsza i nie trzeba jej wykorzystać od razu. W sezonie zimowym jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ takie produktu odznaczają się lepszą jakością i są bogatsze w witaminy niż te świeże importowane z zagranicy.
- Oddaj zbędne produkty do banku żywności (zorientuj się, czy w twojej okolicy są jednostki, które mogą przyjąć produkty żywnościowe). Nawet osoby prywatne mogą tam oddawać żywność.
- Sprawdzaj terminy przydatności na produktach podczas zakupów i wybieraj te, które mają najdłuższy.
- Zwróć uwagę na oznakowanie produktów. Na produktach suchych znajduje się sformułowanie „najlepiej spożyć przed…” co jest sugestią, a nie nakazem, że powinieneś spożyć taki produkt w „dacie”, jeżeli widnieje „należy spożyć do” to tutaj musimy się tego trzymać, ponieważ jest to nakaz i ryzyko zatrucia takim produktem jest większe. Produkty takie jak słodycze czy też mąka nawet po upływie daty minimalnej trwałości można jeszcze spożyć bez ryzyka o nasze zdrowie.
- Pakuj produkty (przechowywane w lodówce i zamrażarce) w szczelne pudełka, aby dłużej zachowały świeżość.
- Nie wyrzucaj resztek po posiłkach. Spakuj je do pojemników i zostaw w lodówce Można je zawsze odgrzać na kolację, jak również oddać swojemu pupilowi do „obskubania”.
- Stosuj zasadę FEFO (first end first out). Czyli produkty z krótszym terminem ustawiaj z przodu w lodówce i szafkach, aby w pierwszej kolejności je wykorzystać).
- Przygotowywałeś jakieś ciekawe danie, ale zostało ci mnóstwo niewykorzystanych i napoczętych produktów, skorzystaj z programów, w których wpisujesz, jakie posiadasz składniki, a one podają ci propozycje dań, jakie możesz z nich zrobić (np. www.doradcasmaku.pl/lodowka).