Nikiel w jedzeniu- czego unikać a co jeść?

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Nikiel to srebrzystobiały metal występujący naturalnie w środowisku i znany jest ze swojej wytrzymałości oraz odporności na ciepło i korozję. Chociaż producenci często używają go z innymi metalami w przedmiotach takich jak biżuteria, monety i klucze, niewielkie ilości niklu można znaleźć w wielu produktach spożywczych, w tym w niektórych zbożach, owocach, warzywach, czekoladzie, herbacie i wielu innych.

Chociaż nikiel występuje w różnych produktach spożywczych i materiałach, u niektórych osób może powodować reakcję immunologiczną. U osób uczulonych na nikiel spożywanie pokarmów zawierających go może powodować objawy, takie jak wysypka lub bóle brzucha.

Dlaczego powinieneś jeść mniej niklu?

Około 8% do 19% populacji  Europy ma alergię na nikiel. Zwykle jest to reakcja na dotyk fizyczny, np. dotknięcie elementu wykonanego z niklu. Jednak niektórzy reagują na nikiel wprowadzony wraz z dietą. Nawet w małych dawkach ich skóra może nadal reagować w podobny sposób. Ta alergia skórna powoduje kontaktowe zapalenie skóry, które obejmuje objawy takie jak zaczerwienienie, podrażnienie, stan zapalny lub wysypka na skórze.

W niektórych przypadkach wykracza poza podrażnienie skóry. Objawy mogą obejmować ból głowy, ból brzucha i objawy ze strony układu oddechowego. Jest to powszechnie znane jako zespół układowej alergii na nikiel (SNAS). Lekarze łączą także tę wrażliwość na nikiel z występowaniem objawów fibromialgii, chronicznego zmęczenia i innych chorób przewlekłych.
Należy jednak pamiętać, że osoby niewrażliwe na nikiel mogą bezpiecznie spożywać umiarkowane ilości niklu w żywności. Zanim zjesz pokarm bogaty w ten metal, rozważ najpierw zjedzenie czegoś innego. Przyjmowanie niklu na pusty żołądek może nasilić efekty.

Pokarmy bogate w nikiel

Poziom niklu w żywności zależy od gatunku rośliny i zawartości niklu w glebie. W przypadku owoców morza zależy to od środowiska wodnego. Wiadomo jednak, że niektóre produkty zawierają go więcej niklu niż inne. Oto kilka z nich o wysokiej zawartości, których należy unikać.

Mąka i zboża

Mąka pszenna zawiera 12,70 miligramów niklu na kilogram. Stwierdzono również, że inne rodzaje zbóż również zawierają jego wysoki poziom, w tym:

    • Owies
    • Gryka
    • Zarodki pszenicy
    • Chleby wieloziarniste i płatki zbożowe
    • Brązowy ryż

Nasiona

Wiadomo, że nasiona słonecznika, nasiona sezamu i lucerny zawierają umiarkowaną ilość niklu. Jednak nie każdy będzie wrażliwy na te nasiona, dlatego najlepiej jeść je z umiarem.

Owoce morza

Owoce morza i skorupiaki, w tym krewetki, małże i raki, zawierają duże ilości niklu. Niektóre rodzaje ryb zawierają 0,08 miligrama niklu. Osoby z alergią powinny unikać ryb, ponieważ zawartość niklu różni się w zależności od rodzaju i może być trudna do śledzenia.

Rośliny strączkowe

Niektóre rodzaje roślin strączkowych zawierają duże ilości niklu, w tym:

      • Ciecierzyca
      • Soczewica
      • Orzeszki ziemne
      • Soja (i inne produkty sojowe, w tym tofu)

Warzywa

Zielone warzywa zawierają 0,11 miligrama niklu w porównaniu do innych warzyw o zawartości niklu wynoszącej 0,09. Chociaż nie wszystkie go zawierają, należy unikać następujących warzyw lub spożywać je z umiarem:

      • Pory
      • Kapusta
      • Jarmuż
      • Szpinak
      • Sałata
      • Kiełki fasoli

Owoce

Większość owoców można bezpiecznie jeść ze względu na śladowe ilości niklu. Jednak figi, ananasy, śliwki i maliny częściej wywołują reakcję u osób z alergią.

Czekolada

Tłuszcz zawarty w ziarnach kakaowca może zwiększać potencjalną reakcję z niklem. Wysoka zawartość niklu w kakao jest niezależna od zawartości niklu w glebie. Unikaj napojów czekoladowych i kakaowych. Jeśli jesz czekoladę, szukaj niskotłuszczowych odmian mlecznej czekolady.

Alternatywy niezawierające niklu

Jeśli reagujesz na pokarmy zawierające nikiel lub doświadczasz nawrotów, lekarz może zalecić dietę o jego niskiej zawartości. Oto niektóre alternatywne produkty spożywcze zawierające niewielką ilość niklu lub nie zawierające go wcale.

Kukurydza

Zamiast żywności na bazie pszenicy, zamienniki kukurydzy zawierają jedynie niewielkie ilości niklu. Pokarmy takie jak mąka kukurydziana, tortille kukurydziane, płatki kukurydziane lub skrobia kukurydziana mogą bezpiecznie zastąpić pszenicę lub zboża.

Mięso

Wszystkie mięsa inne niż owoce morza zawierają niewielkie ilości niklu, w tym wołowina, kurczak, kiełbasa, szynka i nerki. Drób zawiera 0,04 miligrama niklu na kilogram. Są to świetne alternatywy dla skorupiaków i owoców morza, umożliwiające dostarczenie dziennej dawki białka bez ryzyka reakcji na nikiel.

Owoce

Większość owoców, w tym gruszki, truskawki, jabłka, winogrona i większość jagód, można bezpiecznie spożywać na diecie niskoniklowej. Jedz jednak maliny i banany z umiarem.

Biały ryż

W przypadku ryżu i produktów na jego bazie szukaj ryżu polerowanego zamiast niepolerowanego. Ryż uważa się za „wypolerowany” po usunięciu łuski, otrębów i zarodków. Ryż biały jest zazwyczaj wypolerowany i bezpieczny do spożycia.

Warzywa korzeniowe

Warzywa korzeniowe – takie jak ziemniaki, marchew, buraki, słodkie ziemniaki i cebula – zawierają jedynie śladowe ilości niklu i są bezpieczne do spożycia dla osób z wrażliwością.

Udostępnij: