Rhodiola czy ashwagandha – na co się zdecydować?

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Na co dzień mamy styczność z dużą ilością stresu, który niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Coraz częściej możemy się przekonać, że konwencjonalne metody leczenia zawodzą. Ludzie jednak chętnie sięgają po znane od wieków, naturalne preparaty. Z pomocą przychodzą nam takie rośliny jak ashwagandha oraz rhodiola, które idealnie wspomagają pracę naszego organizmu zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Rhodiola rosea (Różeniec górski) – charakterystyka oraz właściwości

Rhodiola rosea, to niewielka roślina z rodziny gruboszowatych, która rośnie na terenach Ameryki Północnej i Eurazji. W Polsce również można ją spotkać, ale jedynie na niektórych terenach górskich Sudetów i Karpat. Najważniejszą częścią rośliny wykorzystywaną w lecznictwie jest kłącze wraz z korzeniami, właśnie w niej mieści się najwięcej cennych substancji takich, jak rosavina i rodiolozyd. Badania dowodzą liczne korzyści różeńca. Różeniec górski działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i stymuluje ważne neuroprzekaźniki, czyli serotoninę, dopaminę i noradrenalinę. Poszczególne neuroprzekaźniki odpowiadają za pamięć, przyswajanie wiedzy, analizę i ocenę, dlatego w tych obszarach możemy zauważyć poprawę i zachować sprawność umysłu. Roślina skutecznie ogranicza wpływ czynników stresogennych i świetnie się sprawdzi na poprawę nastroju. Poza sferą psychiczną różeniec górski ma również działanie ochronne na komórki serca oraz wątrobę, zapobiega niedotlenieniu organizmu, reguluje poziom cukru we krwi oraz stymuluje procesy anaboliczne, co zwiększa wydolność fizyczną.

Withania somnifera (Ashwagandha) – charakterystyka oraz właściwości

Ashwagandha, inaczej też żeń-szeń indyjski naturalnie występuje głównie w południowo-wschodniej Azji i należy do rodziny psiankowatych. Aktywnymi składnikami żeń-szenia indyjskiego są przede wszystkim jego alkaloidy zawarte w korzeniu. Roślina ta cieszy się dużą popularnością wśród osób ciężko pracujących fizycznie jak i umysłowo oraz narażonych na stres. Ashwagandha działa pozytywnie na układ nerwowy poprawiając tym samym zdolność uczenia się i koncentracji, jest zalecana w czasie wzmożonego wysiłku. Dzięki zawartości witanolidów, glikowitanolidów i witanozydów wzmacnia układ immunologiczny naszego organizmu. Wiele badań wykazuje zdolność ashwaghandy do redukowania napięcia psychicznego związanego z nadmiernym stresem i lękiem. Żeń-szeń indyjski jest powszechnie używany jako naturalny afrodyzjak, zwiększa aktywność komórek rozrodczych u mężczyzn, przez co wspiera płodność. Reguluje również poziom cukru we krwi oraz poziom złego cholesterolu. Dzięki substancjom aktywnym wykazuje również działanie antyoksydacyjne zwalczając tym nadmiar wolnych rodników. Ważną właściwością ashwagandhy jest działanie protekcyjne na wątrobę i ograniczanie niekorzystnego dla niej wpływu metali ciężkich.

Podsumowanie

Zarówno różeniec górski jak i żeń-szeń indyjski wykazują podobne właściwości lecznicze, pomagając utrzymać nasz umysł i ciało fizyczne w dobrej kondycji. Rośliny te niosą za sobą liczne pozytywy głównie po dłuższym okresie stosowania. Warto jednak zwrócić uwagę na przeciwwskazania do brania obydwu roślin i potencjalne skutki uboczne oraz sprawdzić ich interakcję z branymi lekami i dobrać najbezpieczniejszy wariant.

Źródło: Ashwagandha – 10 korzyści z jej stosowania (Auraherbals.pl)

Udostępnij: