SPIS TREŚCI
Przyszłe matki muszą zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą w czasie ciąży, i unikać szkodliwych pokarmów i napojów. Niektóre produkty powinny być spożywane rzadko, podczas gdy innych należy całkowicie unikać.
Oto 11 produktów spożywczych i napojów, których należy unikać lub zminimalizować spożycie podczas ciąży.
1. Ryby o wysokiej zawartości rtęci
Rtęć jest wysoce toksycznym pierwiastkiem. Nie ma znanego bezpiecznego poziomu narażenia na ten związek a najczęściej występuje w zanieczyszczonej wodzie.
W większych ilościach może być toksyczny dla układu nerwowego, układu odpornościowego i nerek. Może również powodować poważne problemy rozwojowe u dzieci. Ponieważ występuje w zanieczyszczonych morzach, duże ryby morskie mogą gromadzić w sobie duże ilości rtęci.
Dlatego kobietom w ciąży zaleca się ograniczenie spożycia ryb o wysokiej zawartości rtęci do nie więcej niż 1–2 porcji miesięcznie.
Ryby o wysokiej zawartości rtęci:
- Miecznik
- Makrela królewska
- Tuńczyk (zwłaszcza tuńczyk biały)
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ryby mają wysoką zawartość rtęci – tylko niektóre ich rodzaje.
Spożywanie ryb o niskiej zawartości rtęci podczas ciąży jest bardzo zdrowe, a te ryby można jeść do 2 razy w tygodniu. Tłuste ryby zawierają dużo kwasów omega-3, które są ważne dla Twojego dziecka.
2. Niedogotowane lub surowe ryby i owoce morza
Surowe ryby i skorupiaki, mogą powodować infekcje. Wywołane przez wirusy, bakterie lub pasożyty, takie jak Norowirus,Vibrio, Salmonella i Listeria.
Niektóre z tych infekcji dotyczą tylko matki, powodując jej odwodnienie i osłabienie. Inne infekcje mogą zostać przeniesione na nienarodzone dziecko, co ma poważne, a nawet śmiertelne konsekwencje.
Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na infekcje Listerii, nawet do 20 razy bardziej niż ogół populacji.
Bakterie te można znaleźć w glebie, skażonej wodzie i roślinach. Surowe ryby mogą zainfekować się podczas produkcji, w tym wędzenia.
Listeria może być przekazywana nienarodzonemu dziecku poprzez łożysko, nawet jeśli matka nie wykazuje żadnych objawów choroby. Może to prowadzić do przedwczesnego porodu, poronienia i innych poważnych problemów zdrowotnych.
Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać surowych ryb i skorupiaków. Obejmuje to także sushi.
3. Niedogotowane, surowe i przetworzone mięso
Jedzenie niedogotowanego lub surowego mięsa zwiększa ryzyko zakażenia kilkoma bakteriami lub pasożytami, w tym E. Coli, Listeria i Salmonella.
Bakterie mogą zagrażać zdrowiu nienarodzonego dziecka, co w konsekwencji prowadzić do martwych urodzeń lub poważnych chorób neurologicznych, w tym niepełnosprawności intelektualnej, ślepoty i padaczki.
Podczas gdy większość bakterii znajduje się na powierzchni całych elementów mięsa, inne bakterie mogą pozostawać wewnątrz włókien mięśniowych.
Rozdrobnione mięso, w tym mięso na hamburgery, mielone wieprzowina i drób, nigdy nie powinny być spożywane na surowo lub niedogotowane.
Tego rodzaju mięso może zostać zainfekowane różnymi bakteriami podczas mielenia lub przechowywania.
Kobiety w ciąży nie powinny spożywać przetworzonych produktów mięsnych, chyba że zostaną one poddane obróbce cieplnej.
4. Surowe jajka
Surowe jaja mogą być zanieczyszczone Salmonellą.
Objawy zakażenia Salmonellą występują zwykle tylko u matki i obejmują gorączkę, nudności, wymioty, skurcze żołądka i biegunkę.
Jednak w rzadkich przypadkach infekcja może powodować skurcze macicy, prowadząc do przedwczesnego porodu lub nawet martwego urodzenia.
Żywność, która zawiera surowe jajka, obejmuje:
- Sos holenderski
- Domowy majonez
- Sosy sałatkowe
- Domowe lody
- Lukier co ciasta
Większość produktów komercyjnych zawierających surowe jaja wytwarza się z jajek pasteryzowanych i można je bezpiecznie spożywać.
Kobiety w ciąży powinny zawsze dokładnie gotować jajka lub używać pasteryzowanych jaj.
5. Podroby
Podroby są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych.
Należą do nich żelazo, witamina B12, witamina A i miedź – wszystkie są ważne dla przyszłej matki i jej dziecka.
Jednak nie zaleca się spożywania zbyt dużej ilości witaminy A pochodzenia zwierzęcego w czasie ciąży.
Może to doprowadzić do toksyczności witaminy A, a także nienormalnie wysokiego poziomu miedzi, w konsekwencji do wad wrodzonych.
Dlatego kobiety w ciąży nie powinny jeść podrobów częściej niż raz w tygodniu.
6. Kofeina
Kofeina jest najczęściej stosowaną substancją psychoaktywną na świecie i znajduje się głównie w kawie, herbacie, napojach energetycznych i kakao.
Kobietom w ciąży zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny do mniej niż 200 mg dziennie lub około 2-3 filiżanek kawy.
Kofeina wchłania się bardzo szybko i łatwo przenika do łożyska i płodu.
Ponieważ nienarodzone dzieci i ich łożyska nie mają głównego enzymu potrzebnego do metabolizowania kofeiny, wysoki poziom kofeiny może się u nich zwiększać.
Wykazano, że wysokie spożycie kofeiny podczas ciąży ogranicza wzrost płodu i zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej.
Niska masa urodzeniowa – zdefiniowana jako mniej niż 2,5 kg- wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci niemowląt i wyższym ryzykiem chorób przewlekłych w wieku dorosłym, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.
7. Surowe kiełki
Surowe kiełki, w tym lucerna, koniczyna, rzodkiewka, mogą być zanieczyszczone Salmonellą.
Wilgotne środowisko wymagane przez nasiona do rozpoczęcia kiełkowania jest idealne dla tego rodzaju bakterii.
Z tego powodu zaleca się kobietom w ciąży unikanie surowych kiełków. Kiełki można natomiast bezpiecznie spożywać po ugotowaniu.
8. Nieumyty produkt
Powierzchnia nieumytych lub nieobranych owoców i warzyw może być zanieczyszczona bakteriami i pasożytami.
Należą do nich, E. Coli, Salmonella i Listeria, które mogą pochodzić z gleby lub dostać się podczas przechowywania.
Zanieczyszczenie może wystąpić w dowolnym momencie podczas produkcji, zbioru, przetwarzania, przechowywania, transportu lub sprzedaży detalicznej.
Bakterie mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i jej nienarodzonemu dziecku. Jednym z bardzo niebezpiecznych pasożytów, który może pozostawać na owocach i warzywach, jest Toxoplasma.
Większość osób, które chorują na toksoplazmozę, nie ma żadnych objawów, podczas gdy inne mogą odczuwać objawy jak podczas grypy nawet przez miesiąc lub dłużej.
Większość niemowląt zarażonych Toxoplasmą w macicy nie ma żadnych objawów po urodzeniu. Jednak ślepota lub niepełnosprawność intelektualna, mogą rozwinąć się w późniejszym życiu.
Co więcej, niewielki odsetek zarażonych noworodków ma poważne uszkodzenie oczu lub mózgu.
Podczas ciąży bardzo ważne jest, aby zminimalizować ryzyko infekcji poprzez dokładne płukanie, obieranie lub gotowanie owoców i warzyw.
9. Niepasteryzowane mleko, ser i sok owocowy
Surowe mleko i niepasteryzowany ser mogą zawierać szereg szkodliwych bakterii, w tym Listeria, Salmonella, E. Coli i Campylobacter.
To samo dotyczy soku niepasteryzowanego, który jest również podatny na zanieczyszczenia bakteryjne.
Wszystkie te infekcje mogą mieć zagrażające życiu konsekwencje dla nienarodzonego dziecka.
Bakterie mogą występować naturalnie lub dostać się podczas udoju lub przechowywania.
Pasteryzacja jest najskuteczniejszym sposobem na zabicie wszelkich szkodliwych bakterii bez zmiany wartości odżywczej produktów.
Aby zminimalizować ryzyko infekcji, kobietom w ciąży zaleca się spożywanie wyłącznie pasteryzowanego mleka, sera i soków owocowych.
10. Alkohol
Kobietom w ciąży zaleca się całkowite unikanie picia alkoholu, ponieważ zwiększa to ryzyko poronienia. Nawet niewielka ilość może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka.
Może również powodować alkoholowy zespół płodowy, który obejmuje deformacje twarzy, wady serca i niepełnosprawność intelektualną.
Ponieważ nie udowodniono jaki jest bezpieczny poziom alkoholu w czasie ciąży, zaleca się go całkowicie unikać.
11. Śmieciowe jedzenie
Ciąża to czas szybkiego wzrostu.
W rezultacie kobiety w ciąży potrzebują zwiększonych ilości wielu niezbędnych składników odżywczych, w tym białka, kwasu foliowego i żelaza.
Jednak mimo że jesz za dwóch, nie potrzebujesz dwa razy więcej kalorii – około 350–500 dodatkowych kalorii dziennie w drugim i trzecim trymestrze powinno wystarczyć.
Optymalna dieta w ciąży powinna składać się głównie z nieprzetworzonych produktów, z dużą ilością składników odżywczych, aby zaspokoić potrzeby matki i rosnącego dziecka.
Przetworzone „śmieciowe jedzenie” ma ogólnie niską zawartość składników odżywczych i wysoką kaloryczność, cukier i dodane tłuszcze.
Co więcej, dodatek cukru wiąże się z dramatycznie zwiększonym ryzykiem rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2 i chorób serca.