SPIS TREŚCI
Jajka są podstawowym produkt w gospodarstwach domowych na całym świecie. Jeśli jednak zostawisz karton jajek w lodówce na kilka tygodni, to pewnie zastanawiasz się, czy nadal można je bezpiecznie jeść.
Na kartonach jaj nadrukowana jest data przydatności do spożycia. Ale jeśli odpowiednio je przechowujesz, jajka mogą wytrzymać znacznie dłużej niż data ważności i nadal są bezpieczne do spożycia. Tak więc krótka odpowiedź brzmi: tak, jedzenie przeterminowanych jaj może być bezpieczne.
Z drugiej strony jaja, które zostały skażone lub niewłaściwie przechowywane, mogą się zepsuć i zawierać szkodliwe bakterie. Dlatego ważne jest, aby znać różnicę między jajami przeterminowanymi, ale bezpiecznymi, a jajami, które są zepsute.
W tym artykule wyjaśniono, kiedy można bezpiecznie jeść przeterminowane jajka i jak je przechowywać, aby uzyskać maksymalną przydatność.
Jak długą trwałość mają jajka?
Jaja przechowywane w lodówce, pozostają świeże do 5 tygodni. W porównaniu z innymi łatwo psującymi się produktami mają znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia. Po otwarciu mleko i mięso mogą być przechowywane w lodówce maksymalnie przez 1 tydzień.
Kupując jajka w sklepie, trudno zorientować się, jak długo przechowywane były na sklepowej półce i czy pozostaną świeże w domu. Tutaj przydaje się etykiety z nadrukowaną datą, która pomaga określić, jak długo jajka pozostaną świeże i bezpieczne do spożycia.
Jajka są oznaczone datą ważności, chociaż niektóre mogą nie mieć żadnych etykiet z datą, w zależności od źródła ich zakupu. Przy prawidłowym przechowywaniu jaja zazwyczaj pozostają świeże przez 28 dni od dnia, w którym zostały zebrane i zapakowane.
Po 5 tygodniach jajka mogą zacząć tracić na świeżości. Mogą stracić smak i kolor, a nawet nieco zmienić konsystencję. W miarę upływu czasu jakość jaj będzie się pogarszać, nawet jeśli je umieścisz w lodówce.
O ile pozostają wolne od zanieczyszczeń bakteriami lub pleśnią, nadal mogą być bezpieczne do spożycia przez kilka dni lub tygodni dłużej.
Jedzenie przeterminowanych jaj
Jajka są pokarmem o wysokim ryzyku dla rozwoju Salmonelli, rodzaju bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi oraz wpływających na ich przewód pokarmowy.
Bakterie salmonelli są jedną z najczęstszych przyczyn chorób przenoszonych przez żywność, powodując działania niepożądane, takie jak gorączka, ból brzucha, wymioty i biegunka. Możliwe, że Salmonella może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz jaj. Bakterie mogą również się namnażać, nawet gdy jajka są w lodówce.
Oznacza to, że jeśli robisz wszystko dobrze, nadal istnieje niewielka szansa, że zachorujesz na salmonellę.
Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia chorobą przenoszoną przez żywność z zanieczyszczonego jajka jest zawsze gotowanie jajek do minimalnej temperatury wewnętrznej 71°C. Nie masz pod ręką termometru kuchennego? Nie martw się, tylko pamiętaj, aby gotować jajka, aż żółtka będą jędrne, a białka nie będą już płynne ani przezroczyste.
Kto powinien unikać przeterminowanych jaj?
Niektóre grupy ludzi mogą być bardziej podatne na zachorowanie. Ponieważ małe dzieci, starsze osoby i osoby przewlekle chore są bardziej narażone na zarażenie salmonellą, najlepiej dla nich unikać przeterminowanych, zepsutych i surowych jaj.
Większość ludzi wraca do zdrowia po infekcji Salmonellą, a objawy ustępują już po kilku dniach. Jednak w populacjach wysokiego ryzyka choroba jest bardziej niepokojąca, ponieważ może powodować zagrażające życiu komplikacje wymagające hospitalizacji.
Jak rozpoznać zepsute jajka?
Tylko dlatego, że jajko przekroczyło datę minimalnej trwałości na opakowaniu, nie musi to oznaczać, że się zepsuło. Niemniej jednak data ważności jest jednym z praktycznych narzędzi, które można wykorzystać do ustalenia czy jaja się zepsuły.
Jeśli jajka są kilka dni lub tygodni po dacie ważności i przechowujesz je bezpiecznie w lodówce, prawdopodobnie nie zepsuły się, chociaż ich jakość mogła zacząć spadać.
Jeśli od data minimalnej ważności minęła znacznie dużo czasu, prawdopodobnie musisz je dokładniej ocenić przed podjęciem decyzji, czy nadal można je bezpiecznie jeść.
Oto kilka prostych sposobów na określenie, czy jajka się zepsuły:
- Powąchaj je. Gotowane lub surowe, zepsute jajko prawdopodobnie będzie wydzielać silny, nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach możesz wyczuć zapach zgniłego jajka przez skorupkę, ale z pewnością będzie wyczuwalny po rozbiciu jajka.
- Przyjrzyj się wewnątrz i na zewnątrz. Jajko bezpieczne do spożycia, nie powinno mieć żadnych pęknięć, śluzu na skorupce, pleśni ani wyraźnych przebarwień żółtka lub białka.
- Posłuchaj instynktu. Jeśli masz wątpliwości, wyrzuć je. Jeśli przeczucie mówi ci, że jajka zaczęły się psuć, najlepiej ich nie jeść.
Jak przechowywać jajka, aby zachować świeżość
Chociaż jajka nie będą trwać wiecznie, odpowiednie czyszczenie i przechowywanie może zapewnić im bezpieczeństwo i świeżość przez zaskakująco długi czas. Metody te pomagają również zapobiegać rozwojowi bakterii.
- Jajka można bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej przez krótki czas o ile są niemyte i przechowywane w stabilnej temperaturze.
- Po umyciu jaj istnieje większe prawdopodobieństwo przeniesienia bakterii, takich jak Salmonella, z zewnętrznej części skorupy do wnętrza.
- Wyższe temperatury przechowywania i jej wahania mogą powodować psucie się jaj i pogorszenie jakości szybciej niż jaj przechowywanych w lodówce.
- Nie zaleca się zamrażania jajek w skorupce, ponieważ zawartość rozszerzy się i uszkodzi skorupkę.
- Jeśli możesz, unikaj trzymania jajek w drzwiach lodówki i zamiast tego umieść je na półce. Drzwi są często najcieplejszym miejscem, ponieważ najczęściej są wystawione na zewnętrzne powietrze.
- Gdy jajka są w lodówce, nie kładź na nich niczego ciężkiego, co mogłoby uszkodzić skorupki i trzymaj je z dala od surowego mięsa, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii.