Dżem, konfitura, marmolada i powidła. Czym się różnią?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Dżem, konfitura, marmolada czy powidła? Czy widząc te produkty na sklepowych półkach, zastanawiasz się, który wybrać i czym właściwie się różnią między sobą?

Cała tajemnica tkwi w zawartości owoców użytych do produkcji, a regulują to wymogi prawne a dokładnie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 29 lipca 2003 r.

Charakterystyka surowca

Owoce użyte do tych produktów powinny być zawsze świeże, zdrowe, bez objawów zepsucia, zawierające wszystkie naturalnie występujące składniki, o stanie dojrzałości odpowiednim do przetwórstwa, po uprzednim oczyszczeniu, usunięciu skaz, okwiatów i szypułek.
Do owoców zaliczają się również pomidory, jadalne części łodyg rabarbaru, marchew, słodkie ziemniaki, ogórki, dynie, melony oraz arbuzy.

Dżem i dżem ekstra

Dżem jest żelowaną mieszaniną cukrów, wody i z jednego lub więcej rodzajów owoców w formie przecieru (przetartych przez sito lub rozdrobniony) lub pulpy (miazgi owoców pokrojonych w plastry lub kawałki).

Dżem wytworzony z owoców cytrusowych może być sporządzany z całych owoców, pokrojonych w paski lub plastry.

Ilość pulpy lub przecieru wymagana do wytworzenia 1000 g dżemu wynosi nie mniej niż 350 g.

W przypadku dżemów z czerwonych i czarnych porzeczek, owoców jarzębiny, rokitnika, dzikiej róży i pigwy to minimum 250 g oraz 150 g dla dżemu z imbiru.

Dżem ekstra w przeciwieństwie do dżemu nie może być produkowany z przecieru, tylko z pulpy owocowej, czyli rozdrobnionych owoców.
Wyjątek z tej zasady stanowią dżemy ekstra z owoców dzikiej róży, malin, jeżyn, czarnych i czerwonych porzeczek i czarnych jagód.

Ilość pulpy wymagana do wytworzenia 1000 g dżemu ekstra wynosi nie mniej niż 450 g oraz 350 g w przypadku pulpy z czerwonych i czarnych porzeczek, owoców jarzębiny, rokitnika, dzikiej róży i pigwy oraz 250 g w przypadku pulpy z imbiru.

Dżem ekstra z jabłek, gruszek, śliwek, melonów, arbuzów, winogron, dyń, ogórków i pomidorów może być wytworzony tylko z tych owoców, bez możliwości ich mieszania z innymi owocami.

Konfitura i konfitura ekstra

Konfitura w przeciwieństwie do dżemu ma gęstą, lecz nieżelowaną konsystencję. Produkowana jest również z cukru, wody oraz pulpy owocowej z jednego lub więcej rodzajów owoców w ilości minimum 500 g na kilogram produktu gotowego.

Konfitura ekstra to konfitura o zawartości pulpy minimum 600 g na 1 kg gotowego produktu.

Marmolada

Marmolada z cytrusów jest mieszaniną cukru, wody i jednego lub więcej następujących produktów otrzymanych z owoców cytrusowych: pulpy, przecieru, soku, ekstraktu wodnego lub skórki.

Minimalna ilość owoców cytrusowych potrzebna do wyprodukowania 1 kg marmolady z cytrusów to 200 g.

Marmolada twarda lub miękka z owoców innych niż cytrusowe

Jest mieszaniną o odpowiednio żelowanej konsystencji cukrów, pulpy, przecieru świeżego lub konserwowanego, soku lub ekstraktu wodnego, otrzymanych z jednego lub więcej gatunków owoców, z ewentualnym dodatkiem kwasów spożywczych lub syropu skrobiowego.

Ilość pulpy, przecieru świeżego lub konserwowanego, soku lub ekstraktu wodnego wymagana do otrzymania 1 kg wyrobu gotowego nie może być mniejsza niż:

 • 1100 g w przypadku marmolady twardej;
 • 800 g w przypadku marmolady miękkiej.

Powidła śliwkowe

Są mieszaniną o konsystencji odpowiednio miękkiej, dającą się rozsmarować pulpy lub przecieru ze śliwek i cukru.

Ilość pulpy lub przecieru ze śliwek wymagana do wytworzenia 1 kg wyrobu gotowego nie może być mniejsza niż 1600 g.

Dodatkowe informacje:

Dla wszystkich tych przetworów, owoce, pulpa owocowa, przecier owocowy i ekstrakty wodne mogą być konserwowane dwutlenkiem siarki (E 220) lub jego solami (E 221, E 222, E 223, E 224, E 226 i E 227).

Co jeszcze możemy znaleźć w wykazie składników:

 1. miód, w celu całkowitego albo częściowego zastąpienia cukrów;
 2. spożywcze oleje i tłuszcze jako środki przeciwpieniące;
 3. pektynę;
 4. napój spirytusowy;
 5. wyrób winiarski;
 6. likier winny;
 7. orzechy;
 8. aromatyczne zioła;
 9. przyprawy;
 10. wanilię;
 11. ekstrakty waniliowe;
 12. wanilinę;
 13. syrop skrobiowy;
 14. substancje dodatkowe w rozumieniu przepisów w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu i warunków ich stosowania.