SPIS TREŚCI
Dżem, konfitura, marmolada czy powidła? Czy widząc te produkty na sklepowych półkach, zastanawiasz się, który wybrać i czym właściwie się różnią między sobą?
Cała tajemnica tkwi w zawartości owoców użytych do produkcji, a regulują to wymogi prawne a dokładnie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 29 lipca 2003 r.
Charakterystyka surowca
Owoce użyte do tych produktów powinny być zawsze świeże, zdrowe, bez objawów zepsucia, zawierające wszystkie naturalnie występujące składniki, o stanie dojrzałości odpowiednim do przetwórstwa, po uprzednim oczyszczeniu, usunięciu skaz, okwiatów i szypułek.
Do owoców zaliczają się również pomidory, jadalne części łodyg rabarbaru, marchew, słodkie ziemniaki, ogórki, dynie, melony oraz arbuzy.
Dżem i dżem ekstra
Dżem jest żelowaną mieszaniną cukrów, wody i z jednego lub więcej rodzajów owoców w formie przecieru (przetartych przez sito lub rozdrobniony) lub pulpy (miazgi owoców pokrojonych w plastry lub kawałki).
Dżem wytworzony z owoców cytrusowych może być sporządzany z całych owoców, pokrojonych w paski lub plastry.
Ilość pulpy lub przecieru wymagana do wytworzenia 1000 g dżemu wynosi nie mniej niż 350 g.
W przypadku dżemów z czerwonych i czarnych porzeczek, owoców jarzębiny, rokitnika, dzikiej róży i pigwy to minimum 250 g oraz 150 g dla dżemu z imbiru.
Dżem ekstra w przeciwieństwie do dżemu nie może być produkowany z przecieru, tylko z pulpy owocowej, czyli rozdrobnionych owoców.
Wyjątek z tej zasady stanowią dżemy ekstra z owoców dzikiej róży, malin, jeżyn, czarnych i czerwonych porzeczek i czarnych jagód.
Ilość pulpy wymagana do wytworzenia 1000 g dżemu ekstra wynosi nie mniej niż 450 g oraz 350 g w przypadku pulpy z czerwonych i czarnych porzeczek, owoców jarzębiny, rokitnika, dzikiej róży i pigwy oraz 250 g w przypadku pulpy z imbiru.
Dżem ekstra z jabłek, gruszek, śliwek, melonów, arbuzów, winogron, dyń, ogórków i pomidorów może być wytworzony tylko z tych owoców, bez możliwości ich mieszania z innymi owocami.
Konfitura i konfitura ekstra
Konfitura w przeciwieństwie do dżemu ma gęstą, lecz nieżelowaną konsystencję. Produkowana jest również z cukru, wody oraz pulpy owocowej z jednego lub więcej rodzajów owoców w ilości minimum 500 g na kilogram produktu gotowego.
Konfitura ekstra to konfitura o zawartości pulpy minimum 600 g na 1 kg gotowego produktu.
Marmolada
Marmolada z cytrusów jest mieszaniną cukru, wody i jednego lub więcej następujących produktów otrzymanych z owoców cytrusowych: pulpy, przecieru, soku, ekstraktu wodnego lub skórki.
Minimalna ilość owoców cytrusowych potrzebna do wyprodukowania 1 kg marmolady z cytrusów to 200 g.
Marmolada twarda lub miękka z owoców innych niż cytrusowe
Jest mieszaniną o odpowiednio żelowanej konsystencji cukrów, pulpy, przecieru świeżego lub konserwowanego, soku lub ekstraktu wodnego, otrzymanych z jednego lub więcej gatunków owoców, z ewentualnym dodatkiem kwasów spożywczych lub syropu skrobiowego.
Ilość pulpy, przecieru świeżego lub konserwowanego, soku lub ekstraktu wodnego wymagana do otrzymania 1 kg wyrobu gotowego nie może być mniejsza niż:
- 1100 g w przypadku marmolady twardej;
- 800 g w przypadku marmolady miękkiej.
Powidła śliwkowe
Są mieszaniną o konsystencji odpowiednio miękkiej, dającą się rozsmarować pulpy lub przecieru ze śliwek i cukru.
Ilość pulpy lub przecieru ze śliwek wymagana do wytworzenia 1 kg wyrobu gotowego nie może być mniejsza niż 1600 g.
Dodatkowe informacje:
Dla wszystkich tych przetworów, owoce, pulpa owocowa, przecier owocowy i ekstrakty wodne mogą być konserwowane dwutlenkiem siarki (E 220) lub jego solami (E 221, E 222, E 223, E 224, E 226 i E 227).
Co jeszcze możemy znaleźć w wykazie składników:
- miód, w celu całkowitego albo częściowego zastąpienia cukrów;
- spożywcze oleje i tłuszcze jako środki przeciwpieniące;
- pektynę;
- napój spirytusowy;
- wyrób winiarski;
- likier winny;
- orzechy;
- aromatyczne zioła;
- przyprawy;
- wanilię;
- ekstrakty waniliowe;
- wanilinę;
- syrop skrobiowy;
- substancje dodatkowe w rozumieniu przepisów w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu i warunków ich stosowania.