SPIS TREŚCI
Jako Polacy spożywamy duże ilości sfermentowanych produktów, ponieważ są smaczne i pozytywnie oddziałują na nasze jelita.
Zawierają probiotyki (grupę żywych kultur bakterii), które pomagają zrównoważyć florę jelitową.
Jednym z takich produktów jest Kefir. Pochodzący z Bliskiego Wschodu, nazwa kefir prawdopodobnie oznacza „czuć się dobrze” po turecku.
Kefir jest kwaśny, pienisty i kremowy, ale nieco rzadszy w konsystencji niż jogurt.
Nie jest on napojem słodkim, ale można znaleźć na rynku kilka z dodatkiem owoców i w różnych smakach.
Na czym polega produkcja kefiru?
Powstaje on przez dodanie ziaren kefirowych do dowolnego rodzaju mleka.
Podobnie jak zakwas na chleb, ziarna kefiru są mieszaniną drożdży, bakterii i cukrów, które fermentują mleko, pozostawiając po sobie probiotyki (żywe kultury korzystne dla zdrowia).
Fermentacja polega na rozkładzie cukrów przez drożdże, co powoduje powstawanie gazu, alkoholu, a nawet niewielkich ilości witaminy B12 i ryboflawiny.
Chociaż alkohol jest produktem ubocznym tego procesu, większość kefirów sprzedawanych obecnie w supermarkecie jest bezalkoholowa.
Ponadto, ponieważ ziarna kefiru fermentują mleko, większość laktozy jest rozkładana, co sprawia, że napój jest zwykle dobrze przyswajany przez osoby nietolerujące laktozę, chociaż tolerancja będzie różna dla poszczególnych osób.
Kefir, jakie korzyści daje jego spożywanie?
Od dawna ludzie używają kefiru na niestrawność, nietolerancję laktozy, biegunkę związaną z antybiotykami i wysoki poziom cholesterolu we krwi, ale nie wszystkie te zastosowania są udowodnione naukowo.
Stwierdzono w badaniach, że polisacharydy w kefirze, mają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Wciąż trwają badania nad tym, czy kefir faktycznie pomaga w przypadku biegunki związanej z antybiotykami, czy też ma wpływ na poziom cholesterolu.
Nieco bardziej obiecujące okazują się badania, jeśli chodzi o wpływ kefiru na mikrobiologię jelit. Odkryto, że jego picie
„… może zmienić strukturę populacji drobnoustrojów w ludzkim przewodzie pokarmowym, jednocześnie utrzymując stabilność mikroflory”.
Wykazano również, że wzmacnia system immunologiczny, jednocześnie zmniejszając stany zapalne w jelitach.
Chociaż kefir może nie być jeszcze lekarstwem, nadal istnieją ważne korzyści, dla których warto go spożywać.
Szklanka kefiru zawiera średnio tylko 110 kcal, 11 g białka i sporą dawkę wapnia, fosforu, witaminy B12, magnezu i witaminy D.
Niezależnie od tego, czy pijesz kefir dla walorów smakowych, czy też korzyści zdrowotnych, nie zmieniaj tego nawyku, ponieważ jest w nim mnóstwo substancji odżywczych.
Źródła: