Kiełkujące ziemniaki, czy ich jedzenie jest niebezpieczne?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Z czasem, gdy ziemniaki zbyt długo są przechowywane to mogą zacząć kiełkować, ale czy ich spożywanie jest bezpieczne? Jedni przed obraniem ziemniaków usuwają kiełki i je spożywają. Inni uważają kiełkujące ziemniaki są toksyczne i powodujące zatrucia pokarmowe, a nawet śmierć.

W tym artykule postaramy się przyjrzeć tej kwestii, więc zapraszam do lektury.

Czy kiełkujące ziemniaki mogą być niebezpieczne?

Ziemniaki są naturalnym źródłem solaniny i chakoniny, dwóch związków glikoalkaloidowych naturalnie występujących w różnych produktach spożywczych, w tym bakłażanach i pomidorach.

W niewielkich ilościach glikoalkaloidy mogą przynosić korzyści zdrowotne, w tym właściwości antybiotyczne oraz obniżające poziom cukru i cholesterolu we krwi. Mogą jednak stać się toksyczne, gdy są spożywane w nadmiarze.

W miarę kiełkowania ziemniaka zawartość glikoalkaloidów zaczyna rosnąć. Dlatego jedzenie ziemniaków, które wykiełkowały, może spowodować spożycie nadmiernych ilości tych związków. Objawy zatrucia pojawiają się w ciągu kilku godzin do 1 dnia po zjedzeniu kiełkujących ziemniaków.

Przy niższych dawkach spożycie glikoalkaloidów prowadzi do wymiotów, biegunki i bólu brzucha. Spożywane ich w większych ilościach może powodować obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie pulsu, gorączkę, bóle głowy, dezorientację, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.

Co więcej, kilka badań sugeruje, że spożywanie kiełkujących ziemniaków podczas ciąży może zwiększać ryzyko wad wrodzonych. Dlatego kobiety w ciąży powinny szczególnie unikać kiełkujących ziemniaków.

Jak usunąć toksyny z kiełkujących ziemniaków?

Glikoalkaloidy są szczególnie skoncentrowane w liściach, kwiatach, oczach i kiełkach ziemniaka. Oprócz kiełków, uszkodzenia, zazielenienie i gorzki smak to 3 oznaki, że zawartość glikoalkaloidów w ziemniakach mogła gwałtownie wzrosnąć.

Dlatego usuwanie kiełków, oczek, zielonej skóry i obitych części ziemniaka może zmniejszyć ryzyko zatrucia. Ponadto obieranie i smażenie mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu glikoalkaloidów. Gotowanie, pieczenie i podgrzewanie w kuchence mikrofalowej mają na to niewielki wpływ.

Obecnie nie jest jasne, czy te zabiegi są wystarczające, aby odpowiednio  ochronić się przed toksycznością glikoalkaloidów. Dlatego wiele organizacji sugeruje, że najlepiej jest wyrzucać ziemniaki, które wykiełkowały lub stały się zielone.

Jak powstrzymać kiełkowanie ziemniaków?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie kiełkowania ziemniaków jest ograniczanie zapasów i kupowanie ich tylko wtedy, gdy planujesz je użyć.

Ponadto wyrzucaj uszkodzone ziemniaki i upewni się, że są całkowicie suche, oraz umieść je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, co może zmniejszyć prawdopodobieństwo kiełkowania.