Skip to content

Marakuja, jak jeść i czym jest?

Czas czytania artykułu: 2 minut

Jej nazwa jest egzotyczna i kojarzy się z odrobiną tajemniczości, ale czym właściwie jest marakuja? I jak należy ją jeść?

Czym jest marakuja?marakuja owoc egzotyczny

Marakuja rośnie na winorośli, pnączu o efektownych kwiatach.

Kolor marakui jest purpurowy lub złocistożółty. Purpurowa pochodzi z Brazylii, Paragwaju i części Argentyny. Nie wiadomo skąd pochodzi żółta. Dziś marakuja uprawiana jest od Hawajów po Australię.

Owoce są okrągłe i mają około 7 cm długości. Mają grubą, woskową skórkę, która w miarę dojrzewania staje się pomarszczona. Wewnątrz marakui znajdują się woreczki wypełnione pomarańczowym sokiem i małymi, chrupiącymi nasionami.

Jakie korzyści zdrowotne ma jedzenie marakui?

Owoce mają niską zawartość tłuszczu i są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Wystarczy 1/2 szklanki surowej, fioletowej marakui, aby zapewnić 12,5 grama błonnika pokarmowego.

Marakuja jest również dobrym źródłem:

 • żelaza
 • białka
 • witaminy A
 • witaminy C
 • folianów
 • magnezu
 • fosforu
 • potasu
 • witaminy z grupy B

Według badań, fioletowa marakuja zmniejsza czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak skurczowe ciśnienie krwi i poziom glukozy we krwi na czczo u osób z cukrzycą typu 2.Ekstrakt ze skórki marakui może być skuteczną alternatywą dla osób z astmą. Wykazano, że ekstrakt poprawił świszczący oddech, duszności i kaszel u osób z astmą.

Jak jeść marakuję?

Marakuja nie jest trudna do zjedzenia, ale nie jest to tak łatwe jak ugryzienie jabłka.

Sprawdź jak wybrać najlepszą marakuję:

 • Wybierając marakuję, szukaj takiej, która wydaje się ciężka i ma fioletową lub żółtą barwę. Skóra może być gładka lub pomarszczona. Im bardziej pomarszczona skórka, tym dojrzalszy owoc. Upewnij się, że nie ma przebarwień, obić ani zielonych plam. Zielona nie jest jeszcze dojrzała.
 • Dokładnie umyj owoc, aby usunąć wszelkie pozostałości pestycydów i bakterie. Ostrym nożem przekrój owoce na pół. Ząbkowany nóż dobrze radzi sobie z przecinaniem twardej skóry.

Oto 5 prostych rad, aby cieszyć się doznaniami smakowymi marakui.

Zjedz miąższ i nasiona

Marakuja jest wypełniona galaretowatą miazgą pełną nasion. Nasiona są jadalne, ale cierpkie.

Łyżką wyjmij miąższ i przełóż do miski. Możesz również jeść miąższ prosto z łupiny. Wszystko, czego potrzebujesz to łyżka! Spróbuj posypać miąższ odrobiną cukru, aby zmniejszyć cierpkość. Niektórzy dodają również śmietanę.

Wyciśnij soksok

Jeśli nie chcesz jeść nasion, możesz odsączyć je z miąższu. W ten sposób powstaje świeży sok z marakui. Wystarczy przetrzeć miąższ przez drobne sitko lub gazę.  Sok jest pyszny sam w sobie lub dodany do smoothie.

Nektar z marakui

Nektar z marakui wytwarzany jest z całego owocu, a nie tylko z miąższu. Powstaje przez gotowanie na wolnym ogniu pokrojonej całej marakui ze skórką, w wodzie, aż owoce będą miękkie. Następnie miesza się, odcedza (w razie potrzeby) i dosładza.

Dżem z marakui

Dodaj kawałek tropików do porannej owsianki. Dżem przygotowuje się podobnie do innych rodzajów dżemów, ale jest kilka dodatkowych kroków. Ugotuj miąższu marakui ze skórką wraz z cytryną i cukrem i przetrzyj całość. Wynik jest wart wysiłku. Niektórzy dodają do dżemu z marakui inne owoce, takie jak ananas i mango.