Czy Oleju Kokosowy wpływa na Zdrowie: Analiza Dowodów Naukowych

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Olej kokosowy jest często uważany za panaceum na wiele dolegliwości zdrowotnych. Niektóre twierdzenia mówią o jego zdolności do ochrony przed chorobami serca, redukcji tkanki tłuszczowej, zapobieganiu i leczeniu raka, cukrzycy, choroby Alzheimera, stymulacji funkcji tarczycy i zwalczania infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Właściwości zdrowotne oleju kokosowego- badania

Niestety, brakuje bezpośrednich badań naukowych, które by potwierdzały te twierdzenia. Wiele z nich opiera się na niepotwierdzonych informacjach dostępnych w Internecie.

Badania nad zwierzętami sugerują, że tłuszcze nasycone z oleju kokosowego (zwłaszcza z pierwszego tłoczenia) mogą mieć korzystny wpływ na stan lipidów we krwi, jednak wpływ oleju kokosowego na układ krążenia u ludzi nie jest jednoznaczny. Niektóre badania wykazały brak związku między spożyciem kokosów lub oleju kokosowego a ryzykiem choroby wieńcowej, inne zaś pokazywały korzystny wpływ na poziom cholesterolu HDL.

Olej kokosowy a układ sercowo-naczyniowy

Działanie oleju kokosowego na układ krwionośny jest skomplikowane i wymaga dalszych badań.

Niektóre badania sugerują, że tłuszcze z oleju kokosowego (najlepiej z pierwszego tłoczenia) mogą poprawić poziom lipidów we krwi u zwierząt. Ale u ludzi wyniki są różne.

W niektórych badaniach ludzie, którzy jedli dużo oleju kokosowego, mieli wyższy poziom “dobrego” cholesterolu. W innych badaniach wykazano, że dieta zawierająca dużo oleju kokosowego może powodować wzrost poziomu cholesterolu całkowitego i “złego” cholesterolu.Jednak dieta z olejem kokosowym może też powodować niższy poziom trójglicerydów.

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest jeść tłuszcze nienasycone niż tłuszcze nasycone. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć, jak olej kokosowy wpływa na nasze serce i naczynia krwionośne.

Czy olej kokosowy pomaga w odchudzaniu?

Olej kokosowy zawiera dużo tłuszczów nasyconych, co powoduje wiele spekulacji na temat jego wpływu na utratę wagi. Badania nad jego skutecznością jako środka odchudzającego są jednak niejednoznaczne i niektóre wyniki sugerują, że jego regularne stosowanie nie wpłynie znacząco na utratę wagi.

Niektóre badania wykazują, że olej kokosowy może pomóc w utracie tłuszczu brzusznego. W jednym z badań, osoby, które codziennie spożywały 30 ml oleju kokosowego przez 12 tygodni, straciły średnio 2 cm w obwodzie brzucha w porównaniu z grupą kontrolną, która spożywała olej słonecznikowy (Maturana-Aoki 2012).

Jednakże, większość badań nie wykazuje związku między regularnym spożyciem oleju kokosowego a utratą wagi (Kai-Ren 2011; Garg 1984).

Wniosek może być taki, że choć olej kokosowy może pomóc w utracie tłuszczu brzusznego, jego wpływ na utratę wagi jest ograniczony. Aby osiągnąć znaczące rezultaty w utracie wagi, konieczne jest połączenie regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diety z ograniczeniem kalorii.

Właściwości przeciwzapalne oleju kokosowego

Olej kokosowy jest uważany za naturalny środek o działaniu przeciwzapalnym. Badania naukowe sugerują, że zawarte w oleju kokosowym kwasy tłuszczowe, takie jak kwas laurynowy i kaprylowy, mogą pomagać w zmniejszaniu stanów zapalnych w organizmie.

Na przykład, badanie opublikowane w “Journal of Traditional and Complementary Medicine” w 2016 roku wykazało, że kwas laurynowy może hamować aktywność enzymów zapalnych i zmniejszać objawy zapalenia. Inne badania sugerują, że kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym mogą pomagać w redukcji stanów zapalnych związanych z chorobami takimi jak cukrzyca i choroby serca.

Należy jednak pamiętać, że większość badań dotyczących działania przeciwzapalnego oleju kokosowego została przeprowadzona na zwierzętach i wymaga dalszych na ludziach, aby potwierdzić te wyniki. W każdym razie, warto skonsultować się z lekarzem przed dodawaniem oleju kokosowego do swojej diety w celu leczenia stanów zapalnych.

Posumowanie

Olej kokosowy jest często uważany za zdrowy ze względu na jego skład chemiczny, w którym dominują nasycone kwasy tłuszczowe. W niektórych badaniach laboratoryjnych i na zwierzętach wykazano działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oleju kokosowego.

Jednocześnie jednak, w wielu badaniach z udziałem ludzi nie udowodniono, że stosowanie oleju kokosowego wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych czy obniżenie poziomu cholesterolu. W obecnej chwili brakuje wystarczających dowodów naukowych, by jednoznacznie stwierdzić, że olej kokosowy wpływa korzystnie na zdrowie. Zalecane jest ostrożne jego używanie i dostosowywanie do indywidualnych potrzeb i zaleceń dietetyka.