ASPARTAM : 11 faktów, których jeszcze nie znasz

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Aspartam jest niskokalorycznym słodzikiem, który dostarcza słodki smak do żywności i napojów bez znaczącego zwiększenia kalorii. Składa się on z dwóch aminokwasów (bloków budulcowych białka) – fenyloalaniny i kwasu asparaginowego.

Jest około 200 razy słodszy od cukru, więc bardzo mała ilość aspartamu jest potrzebna, aby uzyskać ten sam poziom słodkości co cukier.Dostępny jest jako słodzik stołowy i w wielu produktach.

ILE KALORII ZAWIERA ASPARTAM?

Aspartam zawiera 4 kcal w 1 gramie. Ponieważ jest o wiele bardziej słodszy niż cukier, to jest stosowany w bardzo małych ilościach, dzięki czemu prawie nie zwiększa kalorii w żywności i napojach.

Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją inne źródła kalorii w wielu produktach spożywczych i napojach – „bez cukru” nie zawsze oznacza „bez kalorii”. Zawartość kalorii w produkcje można znaleźć na etykiecie.

ASPARTAM A ZDROWA DIETA

Aspartam i inne niskokaloryczne słodziki dodają słodkości do żywności i napojów bez zwiększania znacząco kalorii.

Zastąpienie aspartamem cukru, nektaru z agawy czy miodu, może pomóc ludziom spożywać mniej kalorii w ciągu dnia. Te oszczędności kalorii mogą się z czasem sumować. Wiele badań wykazało, że takie zmiany mogą zmniejszyć dzienną liczbę spożywanych kalorii i pomóc w utracie i kontroli masy ciała.

CZY JEST BEZPIECZNY DO SPOŻYCIA?

Tak.

FDA potwierdziło, że aspartam jest bezpieczny do spożycia dla ludzi. Jedynym wyjątkiem są osoby z rzadką, dziedziczną chorobą zwaną fenyloketonurią (PKU). Ludzie z PKU nie mogą metabolizować fenyloalaniny, aminokwasu występującego w aspartamie, a także mięsa, fasoli i wielu innych pokarmów.

Osoby z PKU powinny unikać pokarmów zawierających fenyloalaninę, w tym aspartamu. Żywność i napoje słodzone aspartamem zawierają oświadczenie o obecności fenyloalaniny na etykiecie w celu ostrzeżenia osób cierpiących na PKU.

Różne doniesienia jeśli chodzi o skutki uboczne nie są poparte licznymi dowodami naukowymi i nie uzasadniają żadnych zmian w używaniu aspartamu w krajach na całym świecie.

Ponad 200 badań potwierdza bezpieczeństwo stosowania aspartamu. Eksperci, naukowcy i organy rządowe zgadzają się, że ludzie (inni niż osoby z PKU) mogą codziennie spożywać bez obaw różnorodne produkty spożywcze i napoje słodzone aspartamem.

Duża liczba badań nie wykazała związku między aspartamem a rakiem. Wniosek ten został potwierdzony przez główne organy regulacyjne w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa żywności na całym świecie i Unii Europejskiej, w tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i FDA.

Kilka odosobnionych badań na szczurach laboratoryjnych i myszach twierdziło, że istnieje związek między aspartamem a rakiem; jednak czołowi naukowcy i agencje regulacyjne na całym świecie odkryły, że wnioski z tych badań są nieważne ze względu na poważne problemy z projektowaniem i interpretacją tych badań.

CZY OSOBY CHORE NA CUKRZYCĘ MOGĄ SPOŻYWAĆ PRODUKTY Z ASPARTAMEM?

Tak.

Żywność i napoje zawierające aspartam są bezpieczne dla osób z cukrzycą. Produkty zawierające go są słodkie i o niskiej zawartości węglowodanów a osoby cierpiące na cukrzycę muszą monitorować spożycie węglowodanów.

Chorzy na cukrzycę powinny porozmawiać z dietetykiem lub lekarzem, aby uzyskać informacje dotyczące wprowadzania do diety produktów spożywczych zawierających niskokaloryczne słodziki.

CZY KOBIETY W CIĄŻY I KARMIĄCE MOGĄ SPOŻYWAĆ ASPARTAM?

Tak.

Żywność i napoje zawierające aspartam mogą stanowić część zdrowej diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Badania wykazały, że nie ma negatywnego wpływu na ciężarne lub karmiące matki. Kobiet, które przed zajściem w ciążę spożywały umiarkowane ilości pokarmów i napojów zawierających niskokaloryczne substancje słodzące, nie muszą ich eliminować z diety. Jednak powinny one również spożywać niezbędne składniki odżywcze potrzebne do wzrostu dziecka w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, zgodnie z zaleceniami lekarza.

CZY ASPARTAM MOŻE SPOWODOWAĆ PRZYROST WAGI?

Nie.

Kilka badań wykazało, że niskokaloryczne słodziki, takie jak aspartam, mogą w rzeczywistości pomóc w utracie wagi lub kontroli wagi w połączeniu ze zrównoważoną dietą i regularną aktywnością fizyczną.

Na przykład badanie osób biorących udział w kompleksowym programie odchudzania wykazało, że osoby, które zastąpiły produkty słodzone cukrem na słodzone aspartamem, straciły na wadze.

CZY ASPARTAM JEST BEZPIECZNY DLA DZIECI?

Tak.

Nie ma dowodów na szkodliwość aspartamu dla dzieci lub innych członków populacji ogólnej (ponownie, z wyjątkiem osób z PKU). W rzeczywistości żywność i napoje zawierające aspartam mogą stanowić część zdrowego planu odżywiania dla dzieci, jeśli są włączone jako element zrównoważonej diety bogatej w składniki odżywcze.

Włączenie niektórych niskokalorycznych, bezcukrowych produktów spożywczych i napojów może poprawić ogólną jakość diety, jednocześnie pomagając utrzymać wagę pod kontrolą.

Dietetycy i lekarze mogą pomóc rodzicom w dokonywaniu właściwych wyborów na podstawie indywidualnych potrzeb kalorii i potrzeb żywieniowych dziecka.

GLOBALNE BEZPIECZEŃSTWO ASPARTAMU

Aspartam został zatwierdzony do użytku w 136 krajach na całym świecie. Przykłady rządowych i naukowych grup, które dokonały przeglądu bezpieczeństwa aspartamu:

  • Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)
  • Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)
  • Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) / Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Wspólny Komitet Ekspertów ds. Dodatków do Żywności (JECFA)
  • Health Canada
  • Standardy żywności Australia / Nowa Zelandia (FSANZ)

KTÓRE PRODUKTY ZAWIERAJĄ ASPARTAM?

Ponad 6000 produktów sprzedawanych w ponad 100 krajach na całym świecie wykorzystuje aspartam w przemyśle spożywczym jako środek słodzący. Te produkty spożywcze i napoje obejmują niektóre:

  • Napoje i soki
  • Płatki
  • Gumy do żucia
  • Produkty mleczne (mleko smakowe, jogurt, itp.)
  • Konserwy owocowe
  • Desery (puddingi, lody)
  • Batoniki
  • Syropy i dżemy
  • Słodziki stołowe

CZY MOŻNA UŻYWAĆ ASPARTAM DO GOTOWANIA I PIECZENIA?

Nie.

Jest on niestabilny termicznie, w związku z tym nie zaleca się stosowania go w piekarnictwie lub w gotowaniu, ponieważ procesy te wymagają długiej ekspozycji na wysokie temperatury.

Chociaż nie ma to żadnego wpływu na bezpieczeństwo, smak ulega rozkładowi, zmniejszając słodkość końcowego produktu. Aspartam jest zwykle stosowany w produkcji artykułów spożywczych i napojach, które nie wymagają ogrzewania. Można również go dodać do filiżanki kawy lub herbaty.