SPIS TREŚCI
Wyjmujesz z lodówki karton mleka a ono śmierdzi? Zepsute mleko jest efektem działania bakterii, które wpływają na jego jakość, smak i konsystencję.
Od końca XIX wieku zdecydowana większość mleka produkowanego do sprzedaży jest pasteryzowana. Proces pasteryzacji zabija wiele szkodliwych szczepów bakterii, o które powodują zatrucia, w tym E. coli, Listerią i Salmonellą.
Jednak pasteryzacja nie eliminuje wszystkich rodzajów bakterii. Dodatkowo, po otwarciu kartonu z mlekiem, jest ono narażony na działanie bakterii z otoczenia. Z biegiem czasu mogą się ona namnażać i ostatecznie doprowadzić do psucie się mleka.
Jak rozpoznać zepsute mleko?
Kiedy mleko zaczyna się psuć, wydziela nieprzyjemny, zjełczały zapach. Jest on trudny do przeoczenia i z czasem staje się coraz bardziej intensywny.
Smak również zaczyna się zmieniać, naturalną słodycz mleka szybko zastępuje nieco kwaskowaty lub kwaśny smak.
Z czasem zmieni się również konsystencja i kolor mleka. Może zacząć nabierać śluzowatej, gęstej tekstury i żółtego koloru.
Szybkość psucia się mleka zależy od wielu czynników, w tym liczby obecnych bakterii, temperatury przechowywania i ekspozycji na światło.
Jeśli nie masz pewności czy mleko się zepsuło, powąchaj je. Jeśli nie pachnie, napij się odrobinę przed dodaniem do ciasta lub płatków śniadaniowych.
Czym jest kwaśne (zsiadłe) mleko?
Terminy mleko zepsute i kwaśne (zsiadłe) są często mylone ze sobą.
Zepsute mleko odnosi się do mleka pasteryzowanego, które ma zmieniony zapach i smak z powodu rozwoju bakterii, które przetrwały proces pasteryzacji. Większość z tych bakterii nie jest uważana za prozdrowotne i może spowodować zatrucie.
Z drugiej strony, kwaśne mleko często odnosi się do niepasteryzowanego, surowego mleka, które zaczęło naturalnie fermentować. Fermentacja surowego mleka zachodzi przy pomocy bakterii wytwarzających kwas mlekowy, z których niewielki procent jest uważany za probiotyki i może oferować niewielkie korzyści zdrowotne.
Potencjalne korzyści picia surowego mleka nie przewyższają ryzyka. Zazwyczaj nie zaleca się spożywania surowego mleka (od rolnika) w jakiejkolwiek formie, świeżej lub kwaśnej, ze względu na wysokie ryzyko chorób przenoszonych przez żywność.
Co może się stać po wypiciu zepsutego mleka?
Większość ludzi od razu odstrasza brzydki zapach i smak zepsutego mleka, co sprawia, że decyzja o jego wypiciu jest stosunkowo łatwa.
Jednak nawet jeśli uda ci się pokonać nieprzyjemny smak, picie zepsutego mleka nie jest dobrym pomysłem. Może powodować zatrucie pokarmowe i w konsekwencji ból brzucha, nudności, wymioty i biegunke.
Nie musisz się martwić, jeśli przypadkowo wypijesz mały łyk takiego mleka, ale unikaj picia go w dużych lub nawet umiarkowanych ilościach.
Jak wykorzystać zepsute mleko?
Chociaż nie powinno się pić zepsutego mleka, nie jest ono bezużyteczne.
Jeśli mleko jest bardzo stare i zaczęło się ścinać lub pleśnieć, najlepiej je wyrzucić. Jednak, jeśli jest tylko trochę ścięte i lekko kwaśne, istnieje kilka sposobów na jego wykorzystanie.
Spróbuj użyć lekko zepsutego mleka w jeden z następujących sposobów:
- Wypieki. Zastąp świeże mleko zepsutym lub maślanką, jogurtem lub kwaśną śmietaną w przepisach takich jak ciasto kruche, naleśniki, bułeczki.
- Zupy i gulasze. Odrobina zepsutego mleka może zagęścić i wzbogacić zupy i gulasze.
- Sos do sałatki. Użyj kwaśnego mleka do przygotowania kremowych dressingów
Dodatkowo możesz dodać zepsute mleko do domowej maseczki na twarz lub do kąpieli, aby zmiękczyć skórę. Ale wpierw warto zmieszać je z olejkami eterycznymi lub innymi pachnącymi kosmetykami, jeśli uważasz, że zapach jest przytłaczający.
Podsumowanie
Zepsute mleko jest wynikiem wzrostu bakterii, które powodują zmiany w smaku, zapachu i konsystencji.
Picie go może wywołać zatrucie, ale gotowanie z niego nie, pod warunkiem, że jest tylko trochę zepsute. Używanie lekko zepsutego mleka w innowacyjny sposób może również pomóc w ograniczeniu marnowania żywności.
Następnym razem, gdy zauważysz, że mleko w lodówce zaczyna się psuć, nie wyrzucaj go od razu. Zamiast tego spróbuj użyć go w naleśnikach, cieście lub jako zagęstnik do zup i gulaszu.